Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinin  Kdz. Ereğli Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bölümü   Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilüfer Didiş Körhasan, 2017 ve 2020 yıllarında almaya hak kazandığı bilim ödüllerinin ardından bu yıl da elde ettiği Humboldt Bilimsel Araştırma Bursu Ödülü ile yeni bir başarıya imza attı.

Ortaya koyduğu özgün araştırmalarıyla 2017 yılında TÜBA GEBİP ve 2020 yılında BAGEP ödülünü almaya hak kazanan akademisyen Prof. Dr. Nilüfer Didiş Körhasan, bu yıl da Alexander von Humboldt Vakfı’nın desteklediği ve dünyanın en prestijli bilimsel ödüllerinden biri olan Humboldt Bilimsel Araştırma Bursu Ödülü’nü kazanarak adından bir kez daha söz ettirdi.

Üstün vasıflı bilim insanlarının onurlandırılması ve araştırmacılar arasında bilimsel işbirliğinin teşfik edilmesi amacıyla verilen ödül kapsamında, Üniversite öğretim üyesi Prof. Dr. Nilüfer Didiş Körhasan’ın, dünya üniversiteler başarı sıralamasında en başarılı üniversiteler arasında yer alan Dresden Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde Kuantum Fiziği Öğretimi üzerine buradaki bilim insanlarıyla ortak bilimsel araştırmalar yürüteceği açıklandı.

ALEXANDER VON HUMBOLDT VAKFI

Alexander von Humboldt Vakfı, (AvH), üstün vasıflı yabancı ve Alman bilim insanı arasındaki değişimi teşvik eden bir vakıftır. Alman bilim insanı Alexander von Humboldt’un 1859 yılındaki ölümünden hemen sonra, çevresindeki bilim dostlarının onun adını yaşatmak için kurduğu vakfın tüzüğünde, kuruluş ve faaliyet amacı “yabancı uyruklu, doktorasını tamamlamış, üstün başarılı bilim insanlarını; cinsiyetine, etnik kökenine, milliyetine, dinine ya da dünya görüşüne bakmaksızın; araştırma bursu vermek suretiyle, Almanya’da bir meslektaşı ile birlikte araştırmalar yapması için desteklemektir” olarak belirtilmektedir.

Genellikle Nobel ödüllü Alman bilim insanlarının başkanlığını yaptığı vakıftan şimdiye kadar 30 binin üzerinde burs alan araştırmacı arasından 50 bilim insanı Nobel Ödülü aldı. (Haber Merkezi)

Editör: Muhammet