Okulların kapanmasına sayılı günler kala MEB yeni düzenlemeyi duyurdu. Mezuniyet törenleriyle ilgili yeni kararlar alan MEB, mezuniyet kutlamalarında milli değerlere uygun ve ailelerin onay verdiği bir tören yapılmasını amaçlıyor. İşte, MEB’in aldığı yeni kararın detayları…

Okul müdürlüklerine yollanan genelge kapsamında; mezuniyet etkinlikleri millî, manevi, ahlaki ve kültürel değerlere aykırı düzenlenmeyecek. Törenlerde şatafat olmayacak, etkinlikler velilerin izni doğrultusuna yapılacak. Ayrıca öğrencilerin gelişim seviyeleri ve pedagojik kriterlerine göre törenler düzenlenecek. Özellikle okul öncesi ve ilköğretim kademelerinde, çocukların yaşı ve gelişim seviyelerine göre etkinlikler düzenlenmesine özen gösterilecek.

Ulusal basında yer alan habere göre, etkinliklerde öğrencilerin her türlü zararlı alışkanlıklar, olumsuz davranışlar ve aşırılıktan korunması, israftan kaçınılması için okul yönetimi hem öğretmenler hem de veliler ile iş birliği yaparak gerekli tedbirleri alacak.

Ayrıca MEB, velileri ve okulları külfete sokacak aktivitelerden kaçınılacağını da belirtti. Mezuniyet etkinlikleri okul dışındaki mekanlarda yapılamayacak. Etkinlikler, okulların uygun mekan ya da alanlarında düzenlenecek.

Diş Hekimliği Fakültesi mezunları için yemin töreni düzenlendi Diş Hekimliği Fakültesi mezunları için yemin töreni düzenlendi

Okulların ya da kurumların planladığı mezuniyet etkinlikleri, il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerinin onayı sonrasında yapılacak. Okul kültürünü geliştirici, öğrenci merkezli, okulu çevreyle kaynaştıran, okul çalışanları arasında birlik ve bütünleşmeyi amaçlayan aktiviteler düzenlenecek.

Whats App Image 2024 06 01 At 12.41.35 (1)

Kaynak: Haber Merkezi