Şafak Gazetesi Yazı işleri Müdürü Fadime Yılmaz Elma’nın acı günü Şafak Gazetesi Yazı işleri Müdürü Fadime Yılmaz Elma’nın acı günü

CHP Belediye Meclis Grubu adına-Grup Başkanvekili Atınç Kayınova yayınladığı basın açıklamasında, Zonguldak Belediye Başkanı Selim Alan’ın mahkeme kararı ile durdurulan belediyeye ait yerlerin satışı ile ilgili belediye meclisini olağan üstü toplantıya çağırdığını söyledi.

Olağanüstü meclisler acil durumlarda yapıldığına işaret eden Kayınova açıklamasında şunları söyledi;

“16.08.2023 tarihinde yerel basında görüleceği üzere Zonguldak Belediye Başkanı Sayın Ömer Selim ALAN belediyeye ait en değerli yerlerin satışının mahkeme kararı ile durdurulmasından dolayı partimiz ve şahsım hakkında serzenişte bulunmuştur. Ardından da 21.08.2023 tarihinde konuya yönelik yeni bir meclis kararı almak için Belediye Meclisini olağanüstü toplantıya çağıracağını belirtmiştir.

Sayın Belediye Başkanımız AVM satış işleminin mahkemece durdurulmasını, yetkilerinin tırpanlanmasını içine sindirememiştir. Ancak inatla belediyemizin en değerli yerlerini satmak için “ben yaptım oldu” duruşuna devam etmektedir.  Yargı kararından, yani davayı açan CHP Meclis grubundan öğrendikleri ile yeni bir karar almak için olağanüstü olarak meclisi toplama hevesine bürünmüştür.

Sayın Başkanı biz yine kamu adına uyaralım. 21 Ağustos’tan tam 10 gün sonra, 1 Eylül’de zaten olağan meclis var. Ağustos ayına tatil kararını aldıran kendisidir. Ayrıca mevzuat gereği olağanüstü meclisler her ne kadar başkanın lüzum görmesi halinde yapılır dese de bu yetki sınırsız değildir. Olağanüstü meclisler acil durumlarda yapılır. Yine mevzuat gereği olağanüstü meclis toplantısının 1 birleşimde bitirilmesi zorunludur. İçeriği itibarı ile bu satış konusunun plan bütçe komisyonunda tüm boyutları ile görüşülmesi de zorunludur. Bu kadar geniş içerikli, şaibeli, gerekliliği zaten tartışılan bir konuda bir birleşimde karar verilmek istenmesini de Zonguldak halkının dikkatine sunuyor ve Sayın Belediye Başkanına kamu adına soruyoruz;

· Zonguldak’ın en değerli yerlerine yönelik satış işlemleri için 21 Ağustos 2023 tarihinde olağanüstü meclis toplantısı yapacak kadar önemli ve kamusal yarar içeren aciliyet nedir?

· Tersten soralım, bu konu 10 gün sonra görüşülürse nasıl bir kamusal zarar oluşacaktır?

· Henüz gerçekçi bir değer biçilememiş ve biçilen değerler arasında mübayenet oluşmuş iken rakamı nasıl kesinleştirmiştir ki sayın Başkan bu en değerli yerleri satmak için bu kadar acele etmektedir?

·  İdari yargıda incelemesi süren bir konunun mahkemece esastan değerlendirilerek sonuçlanmasını beklemekten sayın Başkan neden kaçınmaktadır?

· İşe aldığınız 500 insanla birlikte tüm belediye işçilerine maaş ödemekte zorlanmakta mısınız? Diyelim ki bu ay burayı satıp ödediniz, bir dahaki ayki planınız nedir?

Başkana son sorumuz da şu olsun, ne için, kim için yangından mal kaçırırcasına buraları satmaya çalışmakta, neden adeta ayağınıza basılmış da hareket edemiyormuş gibi kıvranmaktasınız?” (Haber Merkezi)

Editör: Murat Barutçu