Sahil yolunda iğrenç olay! Bisikletli kadını taciz etti! Sahil yolunda iğrenç olay! Bisikletli kadını taciz etti!

AW077096_04

Kastamonu Haber – Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürünleri arasında yer alan, kuyu kebabı, televizyon programında tüm Türkiye'ye tanıtılacak.

Geçmişi 300 yıl öncesine dayanan ve padişah yiyeceği olarak bilinen Kastamonu’nun coğrafi işaretli ürünleri arasında yer alan kuyu kebabı, hem yurt içinden hem de yurt dışından ilgi görmeye devam ediyor. Özellikle çıra ve süt kuzusu ile birlikte üretim yöntemi ve kuyunun hazırlanış şekli sebebiyle Türkiye’deki diğer kuyu kebaplarından lezzet ve yapılışı farklı olan coğrafi işaretli ürünleri arasındaki Kastamonu kuyu kebabı, rağbet görmesi üzerine TRT ekranlarından tanıtımı yapılacak. Pişirilme tekniği ve süt kuzusunun kullanımı kadar ustalığının da büyük önem taşıdığı Kastamonu kuyu kebabı, damak tadına düşkün olanlar için sofraları süslemeye devam ediyor. Bu çerçevede Kastamonu’da kuyu kebabı ustası Serkan Eren tarafından Kastamonu kuyu kebabının özellikleri, yapılı, hazırlanışı ve kebaba dair tüm detaylar kayda alındı.

Kuyu kebabını Türkiye'de yaşayan tüm insanlara tanıtmayı hedeflediklerini ifade eden kuyu kebabı ustası Serkan Eren, “Kastamonu kuyu kebabını tanıttık. En güzel şekilde kebabın inceliklerini ve tüm aşamalarını anlattık. Kastamonu’yu en güzel şekilde tanıtmaya ve yöresel yemeğimizin Türkiye’nin her yerinden müşteri almak için ve hizmet vermek için en güzel şekilde tanıtımlarını sürdürüyoruz, bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. Bizim amacımız ve isteğimiz bizden sonra gelecek nesillere bunu en güzel şekilde aktarmak ve yeni ustalar, yeni jenerasyonlar oluşturmak. Bizim, kültürel yemeğimiz olan kuyu kebabı kaybolmaması için gereken çalışmaları ve tanıtımları bundan sonra da yapacağız. Bu çerçevede Kastamonu Üniversitesi Gastronomi Bölümü ile de bir istişareye girip kuyu kebabını geliştirmeye çalışacağız. Ayrıca bu tür tanıtım ve programlar sayesinde de kuyu kebabının daha geniş kitlelere tanıtılmasını sağlamayı hedefliyoruz. Kastamonu mutfağı olarak geniş bir ürün çeşidine sahibiz” dedi.

Kastamonu kuyu kebabını diğer kebaplardan ayıran en başlı özelliğinin süt kuzusundan yapılmasının olduğunu söyleyen kebap ustası Serkan Eren, “Kuyumuzda çıra kullanıyoruz. Kuyuların yapımı çok önemli, özel teknikler kullanılarak kuyularımızı yaptırıyoruz. Süt kuzusu ile yapılması, kebabımızın doğal olması ve hiçbir şekilde marine olmaması, bir baharat veyahut tuz hiçbir şekilde kullanılmıyor kebabımızda. Tamamen kuzunun kendi aroması ile yenilebiliyor. Ben de bu kuyuları yapan kişi olarak elimizden geldiği kadar nasıl yapıldığını anlatarak destek olmaya gayret ettik. Kuyu nasıl yapılır, nasıl örülür, nasıl pişer bunları elimizden geldikçe anlattık. Kuyu kebabını herkes yapamaz. Yapımı gayet zor bir şeydir. Önemli olan tuğlası ve örüm şeklidir. Yani doğru dürüst örülmezse kebap olmaz, hatta pişmez" diye konuştu. İHA

AW077096_03

AW077096_02

Otomobil devrildi, iki kişi hayatını kaybetti! Otomobil devrildi, iki kişi hayatını kaybetti!

60 yaşındaki kadın 7.kattan düştü! 60 yaşındaki kadın 7.kattan düştü!

Otomobil hurdaya döndü, sürücü hayatını kaybetti! Otomobil hurdaya döndü, sürücü hayatını kaybetti!

Filipinli Mıchael, islamın kucağına sığındı Filipinli Mıchael, islamın kucağına sığındı

Köpeğiyle birlikte karşıya geçerken ikisi de hayatını kaybetti! Köpeğiyle birlikte karşıya geçerken ikisi de hayatını kaybetti!

Telefon çekmiyor mu? Adanalı vatandaştan şaşırtıcı çözüm! Telefon çekmiyor mu? Adanalı vatandaştan şaşırtıcı çözüm!

Ambulans istemedi, canından oldu! Ambulans istemedi, canından oldu!

Türk fındığına alternatif arayışı patladı: Ferrero, Avustralya'da pes etti! Türk fındığına alternatif arayışı patladı: Ferrero, Avustralya'da pes etti!

Araç hırsızlığından aranıyordu: Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakayı ele verdi Araç hırsızlığından aranıyordu: Alkollü ve ehliyetsiz araç kullanırken yakayı ele verdi

Ilgaz Dağı, beyazlığa bürünerek büyülüyor Ilgaz Dağı, beyazlığa bürünerek büyülüyor

Devlet hastanesi yanındaki binada yangın paniği Devlet hastanesi yanındaki binada yangın paniği

İş yerini açmaya gitti, kabusu yaşadı! İş yerini açmaya gitti, kabusu yaşadı!

Ters yönde inat edip, ölüme sürdüler! Ters yönde inat edip, ölüme sürdüler!

Sobalardan sızan tehlike! Sobalardan sızan tehlike!

Hamsi rüzgarı esti, fiyatlar şaha kalktı! Hamsi rüzgarı esti, fiyatlar şaha kalktı!

Editör: Virda Şahin