Valilik önündeki töreninde çelenk sunma programı düzenlendi. Törene Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem,  Vali yardımcısı Muammer Balcı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve Denizcilik Liman Başkanlığı personeli ile daire müdürleri ve katıldı. 

Yavru tilki ile bahçede sohbet etti Yavru tilki ile bahçede sohbet etti

Törende Bölge Liman Başkanı Ahmet Mert, Atatürk Anıtına çelenk sunumu gerçekleştirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Zonguldak Bölge Liman Başkanı Ahmet Mert yaptı. Mert yaptığı konuşmada, " Kabotaj Kanunu ile milletimiz, denizlerde de egemenlik hakkını tüm dünyaya ilan etmiştir. Bu kutlu gün, 98 yıldır Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaktadır. 1 Kasım 1937 günü Türkiye Büyük Millet Meclisi açılış konuşmasında Mustafa Kemal Atatürk, denizciliği Türk'ün büyük milli ülküsü olarak tanımlamıştır. İlimizde Filyos Limanı, Eren Limanı, Zonguldak TTK Limanı, Borsane Limanı ve Erdemir Limanlarında 2023 yılında toplam 20 milyon 400 bin ton yük tahmil ve tahliye edilmiştir. Karadeniz limanlarımız arasında en fazla yüklemenin yapıldığı liman kenti Zonguldak'tır. Bu özelliğiyle ilimiz, ülkemizde ilk 10 liman kenti arasında yer almaktadır. Yine Sakarya gaz sahasında çıkarılan doğal gaz, Karadeniz'den çıkarılıp ilimizde halkımızın kullanımına sunulmaktadır. Bu hususların tümü, Zonguldak'ımızın denizciliğindeki hızlı yerini ve önemini kanıtlayan yegâne unsurlardır.

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, tüm şehitlerimiz ve denizlerde hayatını kaybetmiş tüm denizcilerimize yüce Allah'tan rahmet diliyor, tüm denizcilerimizin ve halkımızın Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nı kutluyorum.

Kabotaj 1 7 2024 2

Kabotaj 1 7 2024 1

Kabotaj 1 7 2024 4

Muhabir: Sertaç Özdemir