Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 26 Ocak tarihli yerel bir gazetede çıkan “Bunlar Çıldırmış Olmalı” başlıklı habere ilişkin olarak açıklama yaptı.

Kreşler arası birliktelik ve güç birliği Kreşler arası birliktelik ve güç birliği

Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğünce yapılan yazılı açıklama şöyle;

“Haberde yer alan “Zonguldak’ın en eski binasını yıkacaklar” iddiası doğru değildir. Söz konusu bina kaderine terk edilmiş, yıllardır kullanılmamaktadır ve yıkılmak üzerinedir.  Virane, metruk bina görüntüsüne bürünmüş olan mülkiyeti Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğüne ait Merkez Yayla Mahallesindeki kullanılmayan bina, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız tarafından Milli Eğitim Bakanlığımıza tahsis edilmiştir. Virane halindeki bina, tarihi dokusuna uygun şekilde restore edildikten sonra Zonguldak Olgunlaşma Enstitüsü hizmet binası olarak kullanılacaktır.

Bu şekilde tarihi dokusuyla yeniden hayat bulacak bina olarak esasen şimdi koruma altına alınmış olacaktır. Bu anlamda tarihi dokusu olan, şehrimizin kültürel mirasını da taşıyan  bu binanın Zonguldak Olgunlaşma Enstitüsüne tahsis edilmiş olması, şehrimizin ve bölgemizin değerlerinin yaşatılması ve kültürel miras olarak aktarılmasına hizmet edecektir.

Haber metninde belirtilen “Dış cephe ve iç mekan özelliklerine göre değerlendirildiğinde bir dönemin mimari tarzının ve sosyal yaşantısının izlerini günümüze yansıttığının anlaşılması ve bahse konu taşınmazın tescil edildiği dönemdeki özelliklerini koruması” ifadeleri değerlendirildiğinde; binanın şu anki mevcut hali bir dönem misafirhane olarak kullanılmış, misafirhane çevrilirken her odaya banyo, tuvalet eklemesi yapılmış, tarihi  işlemeli tavan özellikleri aslından uzaklaştırılmış, asma tavan kaplamaları ile  alçaltılmış, karakteristik özelliği bozulmuş, binanın iç mekan özellikleri maalesef aslından çok uzaklaştırılmıştır. Binanın iç mekandaki tarihi dokusu değiştirilirken ne yazık ki müdahale edilmemiş ve bugün itibari ile kimliğini kaybetmiş, metruk bir bina görünümüne dönüşmüştür. Bugün aslından çok uzak bir kullanım şekli ve görünümdedir.

Bu bağlamda, il müdürlüğümüzü karalamaya yönelik söz konusu haberde yer alan iddiaların gerçeği yansıtmadığı açıkça görülmektedir.” Haber Merkezi