Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine sayılı günler kala AK Parti’den dar gelirli aileler için yeni bir müjde daha geldi.

Buna göre yeni dönemde ailelerin ekonomisini güçlendirmek için asgari hayat standardı sağlamak için aile destek sisteminin devreye girmesi planlanıyor.

Çetin Çelik; Altın fiyatları artacak Çetin Çelik; Altın fiyatları artacak

“AİLE BAZLI VATANDAŞLIK MAAŞI

“Aile Bazlı Vatandaşlık Maaşı” adı verilen sistemle hanenin gelirinin belirli bir düzeyinin altına inmemesi garanti altına alınacak. Her ailenin en az asgari ücret seviyesinde bir geliri olacak. Eğer bir hanenin asgari ücret altında geliri var ise üstünü devlet tamamlayacak.

AİLEDE EN AZ BİR ÇALIŞAN

Bunun yanı sıra, çalışabilir durumda olan aile fertlerinden en az bir çalışanın olmasını temin edecek şekilde Aile Koruma Kalkanı Programı devreye alınacak. Bu kapsamda, özel sektörde istihdam edilecek kişilerin sigorta primini de yine devlet ödeyecek.

EV KADINLARINA YIPRANMA PAYI

Aileyi toplumun temel taşı olarak gören AK Parti, başka birçok düzenlemeyi de hayata geçirecek. Bunlar arasında ev kadınlarına erken emeklilik hakkı da bulunuyor. Ev kadınlarının erken emeklilik hakkı elde edebilmeleri için çocuk sayısına göre emeklilik yaşının değiştiği bir sistem kurulacak.

Bazı meslek gruplarının iş yükü ağırlığı nedeniyle sahip oldukları yıpranma payı hakkı ev hanımlarına da verilecek. Çok çocuğu olanların ‘Yıpranma payı’ daha yüksek olacak ve bu durumda emeklilik yaşı geriye çekilebilecek. Çocuk sayısı yüksek olan ev kadınlarının, diğerlerinden daha erken emekli olması sağlanacak. 

PRİM DESTEĞİ

Ayrıca isteğe bağlı sigorta ödeyerek emekli olmak isteyen ev kadınlarının priminin üçte birini devlet karşılayacak. 2023 yılı için; prime esas günlük kazanç alt sınırından kazanç beyanında bulunan bir isteğe bağlı sigortalının ödemesi gereken aylık asgari prim tutarı 3 bin 202 lira olarak belirlenmişti. Yeni uygulama hayata geçtiğinde 3 bin 202 liranın 1.067 lirası devlet tarafından karşılanacak.

AİLE VE GENÇLİK BANKASI

Ev hanımlarının emekliliğine destek, dijital olarak çalışacak Aile ve Gençlik Bankası kanalıyla sağlanacak. Sosyal amaçlı bu bankanın ana gelir kaynaklarından biri de Karadeniz’de keşfedilen doğalgaz gelirlerinin belirli bir yüzdesi olacak. Merkezî bütçeden sosyal yardımlar için ayrılan paydan da ev hanımlarının emekliliklerine katkı yapılacak.

MEVSİMLİK İŞÇİLERE YENİ HAKLAR

Mevsimlik tarım işçisi kadınların sosyal güvenlik başta olmak üzere çalışma şartlarında da iyileştirmeye gidilecek. Hem çalışmak hem çocuğuyla ilgilenmek isteyen kadınlara yönelik, uzaktan çalışma ve kısmi çalışma gibi alternatif çalışma imkânları artırılacak. (Kaynak: Türkiye Gazetesi - Haber 7)

Devrek’te intihar etmek isteyen genci polisler vazgeçirdi Devrek’te intihar etmek isteyen genci polisler vazgeçirdi

Sapık tutuklandı! 2 kişi gözaltında Sapık tutuklandı! 2 kişi gözaltında

Çaycuma'da iğrenç olay; Cinsel istismara uğrayan bebek yoğun bakımda Çaycuma'da iğrenç olay; Cinsel istismara uğrayan bebek yoğun bakımda

Cami cemaatinden şikayet var! Yatsı namazına kadar açık tutulsun! Cami cemaatinden şikayet var! Yatsı namazına kadar açık tutulsun!

Türkiye’ye Zonguldak’tan gidiyor! Türkiye’ye Zonguldak’tan gidiyor!