Zonguldak’ın 5 vekilinden çaba ve çalışma istiyoruz!

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, 11-17 Kasım Erozyonla Mücadele Haftası nedeniyle, toprak ve suyun önemini anlatmak için stant açtıklarını söyledi.

Zonguldak’ın 5 vekilinden çaba ve çalışma istiyoruz!
20 Kasım 2019 Çarşamba 18:17

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, 11-17 Kasım Erozyonla Mücadele Haftası nedeniyle, toprak ve suyun önemini anlatmak için stant açtıklarını söyledi.

TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, 11-17 Kasım tarihlerini kapsayan Erozyonla Mücadele Haftası’nda TEMA Vakfı olarak toprak ve su ilişkisine dikkat çektiklerini ve tüm Türkiye'de “Suyu düştüğü, toprağı oluştuğu yerde tut” sloganıyla etkinlikler düzenlediklerini belirtti.

TEMA Vakfı, bu yıl Erozyonla Mücadele Haftası'nda toprak ve su konusuna dikkat çekiyor diyen TEMA Zonguldak İl Temsilcisi Berran Aydan, açıklamasına şöyle devam etti:

TÜRKİYE’DE HER YIL 642 MİLYON TON TOPRAK EROZYONA UĞRUYOR

“Erozyon toprağın en önemli sorunlarından biridir. Türkiye’de her yıl 642 milyon ton toprak erozyona uğruyor. 154 milyon ton toprak ise her yıl erozyonla bir daha kullanılmamak üzere kayboluyor. 1 santimetre toprak 12 yıl gibi çok kısa bir zamanda erozyonla yok oluyor. Ancak toprağın bir santimetresinin oluşması için 300 ile 1000 yıl arasında bir zaman gerekiyor. Bu denli değerli olan ve zor oluşan toprağın korunması için önlem alınması bir zorunluluk halini alıyor. Toprağın erozyona karşı korunmasında ağaçların ve bitkilerin büyük rolü bulunuyor. Üzerindeki bitki örtüsü tahrip olmuş ve eğimin yüksek olduğu alanlar erozyonun en çok görüldüğü arazilerdir. Türkiye’de toprak bozulumu sebeplerinin başında hala erozyon geliyor. Erozyonla toprağın en verimli kısmı olan üst toprak taşınıyor. Toprağın verimliliği, biyolojik çeşitliliği, su tutma ve karbon depolama kapasitesi azalıyor. Bu nedenle bugünkü ve gelecek kuşakların gıda ve su ihtiyacının karşılanması, iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi için erozyon kontrol çalışmalarının büyük önemi bulunuyor. Topraklarımızı örten bitki örtüsünün artırılması açısından ağaçlandırma çalışmaları, mera ıslah çalışmaları ve tarım arazilerinde koruyucu toprak tedbirlerinin alınması gerekiyor. Eğimli arazilerde toprağı ve suyu yerinde tutan teraslama, tarımsal arazilerde eşyükselti eğrilerine paralel sürüm, daha az toprak işleme ve şeritvari ekim çalışmaları yapılması erozyona karşı toprağın korunması için büyük önem taşıyor.

ZONGULDAK’IN 5 VEKİLİNDEN ÇABA VE ÇALIŞMA İSTİYORUZ!

Amacımız toprağın ve suyun önemine dikkat çekmek. Bizim, “Suyu düştüğü, toprağı oluştuğu yerde tut” sloganımız var. Çünkü toprak ile su bizim vazgeçilmezlerimiz ve bütün canlılar için çok önemli doğal varlıklar. Bu nedenle toprak ve suyu korumamız gerekiyor. Bu nedenle standımız önünden geçen vatandaşlarımıza broşürler dağıtıyoruz. Ayrıca TEMA Vakfına gönüllü üye kaydı yapıyoruz. Vatandaşlarımızın bazıları çok ilgili oluyor bizden bilgi ve broşürlerden alıyor bazıları ise hiç önemsemiyor. Ama biz mümkün olduğu kadar herkesin ilgisini çekmeye, bilgi vermeye özen gösteriyoruz. Ayrıca eski 45. madde yeni 50. madde bugünlerde meclisin gündeminde eğer bu madde geçerse ÇATES’inde içinde bulunduğu 15 eski teknolojili termik santrala iki buçuk yıl daha filtresiz, her türlü denetimden, cezadan muaf çalışma hakkı tanınacak. Bizde meclise ve 5 siyasi partinin gurup başkan vekillerine mesajlar atarak bu tasarının geri çekilmesi için çalışıyoruz. Bu anlamda Zonguldak’ın 5 milletvekilinden de bu konuda çaba ve çalışma istiyoruz. Çünkü temiz hava haktır diyoruz.”

Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.