Milletin uğursuz talihini yenen adam

Cumhuriyet Halk Partisi Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ölümünün 47. Yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Milletin uğursuz talihini yenen adam
24 Aralık 2020 Perşembe 16:27

Cumhuriyet Halk Partisi Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal, Türkiye’nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün ölümünün 47. Yılı nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Sarıal mesajında, “Ülkenin işgalden kurtuluşunda, Cumhuriyet’in kuruluşunda, Halkın kendi içinde kaynaşıp uluslaşmasında ülke ve ulus yararına ne yapılmışsa İsmet İnönü’nün çok önemli katkısı vardır” diyerek şunları söyledi:

“Kurtuluşun Genel Kurmay Başkanı,  aynı anda Batı Cephesi komutanıdır. Üstelik bu göreve geldiğinde henüz daha albay rütbesindedir. Yalnızca Atatürk döneminde değil, Osmanlı döneminde generallerin üstlendiği görevlere getirilmiştir.

Soyadını aldığı Birinci İnönü, İkinci İnönü savunma savaşlarını planlayan odur. Sakarya Meydan Savaşı’ında hem stratejik planlamada, hem de cephe hattının sevk ve idaresinde yine o vardır.  Büyük Taaruz’dan İzmir’e değin nefes aldırmadan düşmanın peşindedir.  Yeni bir savunma hattına izin vermeden, İzmir’e giren orduların başındadır. Mudanya’da Türkü teslim eden Mondros Ateşkesi’ni yırtıp atan ekibin başındadır. Lozan’da “yedi düvele” boyun eğdiren “var oluş anlaşmasına” atılan imzanın sahibidir. Kurulan yeni devletin Başbakanı, İkinci Adam’ıdır. Cumhuriyet Anayasası’nı Atatürk ile birlikte, baş başa kaleme aldılar. Gerici Şeyh Sait Ayaklanmasında, olağanüstü göreve çağrılan bir devrimcidir. Köy Enstitülerini kuran, köy kalkınmasını, aydınlanması başlatan Milli Şef’tir.  Demokrasiyi Türk halkına armağan eden, CHP’nin Ebedi Genel Başkanı’dır.

Cumhuriyet’in kuruluşu dahil, Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde yapılan bütün devrimlerde emeği ve imzası vardır. Devlet işletmesi ve ortaklık şeklinde yapılan tüm sanayi kuruluşlarının, fabrikaların, işletmelerin kuruluşunun altında imzası vardır.  

Yüce Önder Mustafa kemal Atatürk’ün deyişiyle, Mustafa İsmet İnönü; “Halkın Uğursuz Talihini Değiştiren” adamdır. Ruhu Şad Olsun. Minnet duygularıyla, anısı önünde saygıyla eğiliyoruz” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.