“Medeni kanunun kabulünün 94 yılı kutlu olsun”

CHP Kadın Kolları MYK üyesi ve Zonguldak İl Kadın Kolları Başkanı Av. Merve Kır, Türk Medeni Kanunun Kabulünün 94. Yıldönümü ile Hayvanları Koruma gününü yaptığı açıklama ile kutladı.

“Medeni kanunun kabulünün 94 yılı kutlu olsun”
05 Ekim 2020 Pazartesi 16:59

CHP Kadın Kolları MYK üyesi ve Zonguldak İl Kadın Kolları Başkanı Av. Merve Kır, Türk Medeni Kanunun Kabulünün 94. Yıldönümü ile Hayvanları Koruma gününü yaptığı açıklama ile kutladı.

Kır yaptığı açıklamada, “Bugün Türk Medeni Kanunun kabulünün 94.yıl dönümü. Türk toplumunu yapılandıran temel kanunlardan biri olan bu kanunun kabulü, görüyorum ki bugünkü ülke gündeminin gerisinde kalmış. Tüm bireyler kul olmaktan kurtarılıp vatandaş olduktan sonra Türk kadını ve Türk erkeği eşit haklara bu kanunla kavuşmuştur” diyerek şunları söyledi:

“Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk böylece Türk toplumunu ve Türk kadınını çağın önüne taşımıştır. Kadına seçme ve seçilme hakkı verilmesi gibi, medeni kanun benzeri düzenlemeler, Türk toplumunun önünü açmıştır.

Çünkü medeni kanunla birlikte, başta miras hakkı olmak üzere, Türk kadını Türk erkeğiyle eşit haklara kavuşmuştur. Türk kadının bu hakkını yıllardır kullanırken, AKP’nin iktidarda olduğu son 18 yılda belli bir gerileme yaşamıştır.

Kadını eve hapsetmek isteyen bu siyasi dinci zihniyet kadını önce çalışma hayatından çıkarmak istiyor. Amaçları toplumda ikinci sınıf insan olarak gördükleri kadının ekonomik bağımsızlığını ekinden almak ve onu bir eşya gibi eve kapatmaktır. Bu konuda kısmen başarılı olsalar, kimi kadınları yanlarına çekseler de, CHP iktidarında bu haklar kadınlara kullandırılacak ve kadınlarımız özgürleştirilecektir.

Bu itibarla hem Türk kadınına hem de Türk erkeğine medeni kanunun kabulünün 94. Yılı kutlu olsun”

HAYVANLARI KORUMA GÜNÜNÜ KUTLUYORUM

CHP Kadın Kolları MYK üyesi ve Zonguldak İl Kadın Kolları Başkanı Av. Merve Kır açıklamasına devam ederek, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma gününü de kutladı.

Kır açıklamasında şöyle dedi:

“Bugün aynı zamanda Hayvanları Koruma Günü’dür. Maalesef hala hayvanların itilip kalkıldığında, işkenceye uğradığına, öldürüldüğüne şahit oluyoruz. Bütün bunlar iktidarın gözü önünde olurken, hala hayvan hakları kanun tasarısını Meclis’in tozlu raflarında bekletiyorlar. İnsana, kadına ait hakları kullandırmak istemeyen siyasi dinci zihniyetin, hayvan haklarını tanıması ve vermesi elbette beklenemez. Buda CHP iktidarında olacak. O güne kadar bizler hayvanları koruyalım, yiyeceğe erişemeyenleri besleyelim. Bu sebeple Hayvanları Günü de kutlu olsun diyorum” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.