Kadına yönelik şiddet münferit değil politiktir

Zonguldak Kadın Platformu tarafından ’25 Kasım Kadına Şiddete Hayır’ günü nedeniyle Madenci Anıtında açıklama yapıldı.

Kadına yönelik şiddet münferit değil politiktir
26 Kasım 2020 Perşembe 10:02

Zonguldak Kadın Platformu tarafından ’25 Kasım Kadına Şiddete Hayır’ günü nedeniyle Madenci Anıtında açıklama yapıldı.

Madenci anıtında düzenlenen basın açıklamasında pandemi süreci nedeniyle fazla bir katılım olmadı.

Zonguldak Kadın Platformu Dönem Sözcüsü ve SES Kadın Sekreteri Muazzez Derya Akar yaptığı açıklamada, “Biz kadınlar bugün dünyanın dört bir yanında açlığı, yoksulluğu, savaşları ve şiddeti üreten erkek egemen kapılıp dizme karşı isyanımızı meydanlara taşımak, kadın dayanışmasının sınırları aşan gücüyle buluşmak ve itirazlarımızı hep birlikte daha fazla duyurmak için yine alanlardayız” diyerek şunları söyledi:

“Dünya genelinde her gün en az 137 kadın, en yakınındaki erkekler tarafından öldürülüyor. Her üç kadından biri yakın aile fertlerinden biri ya da eski eşi tarafından fiziksel ya da cinsel şiddete maruz kalıyor.

Her yıl 12 milyon kız çocuğu zorla evlendiriliyor ve milyonlarca kadın sıradanlaştırılan erkek şiddeti tehdidi ile yaşamaya zorlanmaya devam ediyor. Biz kadınlar yaşadığımız her türlü erkek-devlet şiddetinin karşısında birlikte mücadele ederek ve birbirimizle dayanışma yaparak kazanacağımızı biliyoruz. Kadına yönelik şiddet münferit değil politiktir. Pandemi koşullarında derinleşen ekonomik kriz var olan cinsiyet eşitsizliğini derinleştirerek artan kadın işsizliği ve yoksulluğuna dair hiçbir önlem alınmıyor. Kadınları erkeği, sermaye ve devlete daha da bağımlı hale getirmek için her türlü krizi fırsata çevirmenin hesabını yapanlardan hesap sormak için sokaklardayız.

Sokaklardayız çünkü, pandemi koşullarında derinleşen ekonomik kriz var olan cinsiyet eşitsizliğini derinleştirirken artan kadın işsizliği ve yoksulluğuna dair hiçbir önlem alınmıyor. Kadınları erkeğe, sermayeye ve devlete daha da bağımlı hale getirmek için her türlü krizi fırsata çevirmenin hesabını yapanlardan hesap sormak için sokaklardayız. Binbir emekle elde ettiğimiz kazanımlarımıza ve haklarımıza sahip çıkmak için sokaklardayız. İstanbul Sözleşmesi Yaşatır demek için sokaklardayız. Her türlü yasağa ve baskıya rağmen ‘Susmuyoruz. Korkmuyoruz, İtaat etmiyoruz’ demek için sokaklardayız. Bir kişi daha eksilmemek için sokaklardayız. Hakkımız olanı, ancak sokaklarda olarak alacağımızı, evde, işte, sokakta, cezaevinde, okulda, ve yaşadığımız her yerde mücadeleyi büyütürsek kazanacağımızı biliyoruz ve vazgeçmiyoruz. Yaşasın kadınların örgütlü mücadelesi” (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.