“Bizler büyük bir risk altındayız”

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil yaptığı açıklamada, “Ülkemizde ve tüm dünyada etkisini gösteren corona virüsün sıkıntısını bizlerde yaşıyoruz bu anlamda da yoğunluğu azaltmak ve yakın teması engellemek amacıyla Bakanlığımızın aldığı kararlar doğrultusunda ilk olarak 15 günlük periyotlarla işçimizin çalışma şartlarını yarı yarıya böldük” dedi.

“Bizler büyük bir risk altındayız”
08 Nisan 2020 Çarşamba 16:45

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil yaptığı açıklamada, “Ülkemizde ve tüm dünyada etkisini gösteren corona virüsün sıkıntısını bizlerde yaşıyoruz bu anlamda da yoğunluğu azaltmak ve yakın teması engellemek amacıyla Bakanlığımızın aldığı kararlar doğrultusunda ilk olarak 15 günlük periyotlarla işçimizin  çalışma şartlarını yarı yarıya böldük” dedi.

Genel Başkan Yeşil; "Bakanlığımızın aldığı kararlar doğrultusunda ilk olarak 15 günlük periyotlarla işçimizin yarı yarıya böldük ancak daha sonra bu virüsün etkileri daha da çoğaldı. İşçimizi tatile çıkarttık. Kurumda üretim şu anda durdurulmuş vaziyette yalnız iş yerlerimize toplam şu anda 725 işçi arkadaşımız yeraltı açıklığının fazla olması ve işyerlerindeki güvenlik önlemlerini almak adına şuan görevlerinin başındalar. Bizler de her gün buradayız işyerlerimizdeki arkadaşlarımızın işleyişi anlamında bir sıkıntısı var mı bunları kontrol ediyoruz ve bizler görevimizin başındayız” diye konuştu.

 “RİSK  ALTINDAYIZ”

Genel Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil açıklamasına devam ederek, "Uygulama 30 tane Büyükşehir ve Zonguldak madenci kenti giriş ve çıkışların yasaklanması kapsamına alındı. İller arasında geçiş kapsamına tabi bu uygulama doğru bir karardı. Çünkü Zonguldak'ta özellikle bir madenci şehri ve binlerce madencimiz var. Bizler yeraltında zor şartlarda ağır iş kolunda çalışıyoruz ve bu madenci arkadaşlarımızın meslek hastalıkları tamamıyla akciğer üzerine tabii bu virüsünde solunum yolları ve akciğer enfeksiyonu adı altında olduğu için bizler büyük bir risk altındayız. Şimdi uygulama doğru özellikle son çıkan uygulama ilçelere giriş ve sıkışların  yasaklanması valiliğin açıkladığı karar çok yerinde bir karar oldu” diyerek şunları söyledi:

“İZOLASYONUMUZU KENDİMİZ YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Zonguldak Valiliği ve İl Hıfzısıhha kurulunun aldığı karar oldukça önemli. Bizim bir şekilde bunun önüne geçmemiz gerekiyordu kendi izolasyonumuzu kendimiz yapmamız gerekiyordu. Zonguldak Valisi, Zonguldak Belediye Başkanı, İl  Emniyet Müdürümüz ile diğer yetkililer günlerdir sokakta insanlar temas haline geçmesinler, hemşerilerimizin vatandaşlarımızın sokaklara gelmemesi için uyarılarda bulunuyorlar. Haklılar da yani çünkü bizim Zonguldak  halkımızın çok duyarlı davranmadığını gördük. Bu anlamda yapılan uygulama tamamıyla doğru hatta geç bile kalınmış bir uygulamadır.

MADENCİLERİMİZDE CORONA VİRÜS TESPİT EDİLMEDİ

Hiçbir madencide corona virüs tespit edilmedi. Bu yüzden sevinçliyiz. Çok şükür bizim çalışırken de yarı yarıya çalışırken de şu anda 1/4 oranında çalışırken de madenci arkadaşlarımızda bir sıkıntı yok. Madenci arkadaşlarımız bizim yaptığımız uyarılar ve kendilerinin aldığı önlemlerle şu an hiçbir madencimizde korona virüs tespit edilmedi ve buradan tekrar söylüyoruz halkımıza da söylüyoruz. İnsanlar kendi tedbirlerini kendileri alacaklar öncelikli kural 14 altın kurala uyarak virüsten koruma yöntemlerini kendi izolasyonlarını alıp kendileri uygulayacaklar. Çünkü virüs yenilemeyecek bir virüs değil insanlar sadece dikkat edecekler. Bu anlamda da gelişmeleri bizi takip ediyoruz" (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.