Alaplı’da cüruf tesisi istemiyoruz

Alaplı Çevre Platformu bir basın açıklaması yaparak ilçede yapılmak istenen cüruf işleme tesisine karşı çıktı.

Alaplı’da cüruf tesisi istemiyoruz
25 Aralık 2020 Cuma 11:08

Alaplı Çevre Platformu bir basın açıklaması yaparak ilçede yapılmak istenen cüruf işleme tesisine karşı çıktı. Düzenlenen basın toplantısında açıklamayı Alaplı Çevre Platformu Sözcüsü Mustafa Köroğlu yaptı. Aynı saatlerde tesisin yapılacağı Osmanlı köyünde yaşayan vatandaşların sokağa çıkarak destek verdiği açıklamada daha önce Karadeniz Ereğli’ye kurulmasına izin verilmeyen tesisin kurulacağı yerin su ürünleri üretiminin yapıldığı bir gölet olduğu belirtilerek, çevresindeki derelerin, tarım arazilerinin, ormanların, plajlar ve yerleşim alanlarının adeta yok sayıldığı iddia edildi.

BU TESİSE KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ İZİN VERMEDİ

Köroğlu açıklamasında, “İlçemizin Osmanlı Köyü sınırları içerisinde cüruf işleme Tesisi kurulacağını öğrenmiş bulunuyoruz. Zonguldak İl Genel Meclisi, tesisin kurulması planlanan araziler için imar planlarında değişiklik yapma kararı almıştır. Biz bu tesisin kurulacağını bu şekilde öğrendik. Alaplı sınırlarında böyle bir tesisin kurulacağını öğrenir öğrenmez söz konusu tesise 22.01.2020 tarihinde ÇED gerekli değildir izini verildiği bilgisine ulaştık. Erdemir’in cüruflarını işleyecek bu tesise ‘Tehlikesiz Atık Geri Kazanım Tesisi! adı altında ÇED gerekli değildir raporu alınmıştır. Tesisin kurulacağı alan Kavak Deresi’nde eski taşocağının bulunduğu bölgedeki göletin içidir. Kavak Deresi her ne kadar Alaplı’ya yakın olsa da Ereğli ve Alaplı sınırlarının kesiştiği bölgede yer almaktadır. Kurulacak olan tesise 300 metre mesafede olan Kavak Deresi Mahallesinin arazilerinin bir kısmı Kdz. Ereğli sınırları içinde, bir kısmı ise Alaplı sınırları içindedir. Kurulması planlanan tesisin yanında, Ereğli sınırları içinde kalan arazide geçtiğimiz aylarda aynı şekilde bir tesis kurulmak istenildi. Kdz Ereğli Belediyesi izin vermedi. Biz çevre köylerin halkı ve Alaplı’yı seven çevre gönüllüleri olarak bu tesisi istemiyoruz” dedi.

BU TÜR TESİSLERİN AÇILDIKTAN SONRA KAPATILMASI KOLAY OLMUYOR

Raporda kanser yapıcı maddelerin, ortaya çıkacak toz ile tüm çevreye yayılacağını ancak bunun fındık üzerinde nasıl bir etki yapacağının değerlendirilmediğini de ifade eden Köroğlu, sözlerine, “Cüruflar kamyonlarla Ereğli’den Alaplı’ya taşınacak. Alaplı’da işlenecek. Taşınırken yolda yaptığı kirlilik sulamayla yok edilecekmiş. Cürufu işlerken çıkan tozu azaltmak için sulama yapılacakmış. Cürufun içindeki az miktardaki demir alındıktan sonra geriye kalan çok miktardaki cüruf nerede stoklanacaktır? Tesisin yapılacağı alanda bulunan köylerde, 6 bin dönüm fındık alanı bulunuyor. Köylerimiz ve fındık alanlarımız, atık tozları ile zehirlenme riskiyle karşı karşıyadır. Köylerimizin ürettiği fındık kısa dönemde kimyasal zehirlere hedef olacak, uzun dönemde fındıklarımız kuruyacak” dedi.

AŞK ALAPLI DİYENLERİ GÖREVE DAVET EDİYORUZ.

Köroğlu açıklamasını şu ifadelerle tamamladı:

“Basından öğrendiğimiz kadarıyla ocak ayında yapılacak olan İl Genel Meclisi Toplantısında gölün içinde kalan tarım arazileri için nihai karar verilecekmiş. Ve bu kararla bu tesisin açılması önünde hiç bir engel kalmayacaktır. Şu ana kadar yaptığımız girişimlerde adeta suskunlar ordusuyla karşılaştık. Yerel basında haber yaptırmaya çok uğraştık. Bir tanesi dışında destek göremedik. Siyasi parti temsilcilerinden destek göremedik. Araziyi İmara açma kararı alan İl Genel Meclisi Üyelerinden destek göremedik. Oda başkanlarından destek göremedik. Belediye Başkanlarından yeterli desteği göremedik. Milletvekillerinin bir tanesi dışında destek göremedik. Muhtarlarımızdan yeterli desteği göremedik. Son çare olarak CİMER’e başvurduk. Ne sonuç çıkacağını bilemiyoruz. Buradan şimdiye kadar bize destek vermeyen tüm kurum ve kişilere sesleniyoruz. Hani Bu şehirde yaşamak bir başkaydı. Aşk Alaplı diyenleri göreve davet ediyoruz.” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.