Sabah Gazetesi Başyazarı Mehmet Barlas 81 yaşında hayatını kaybetti.

MEHMET BARLAS KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden 1971 yılında mezun olmuştur. Türkiye Milli Talebe Federasyonu'nda basın komisyonu başkanlığı yaptı. Gazetecilik ile öğrencilik döneminde babasının kurucusu olduğu Son Havadis gazetesinde tanıştı. Cumhuriyet gazetesinde profesyonel gazeteciliğe başladı. 12 Mart Muhtırası sonrası gazeteden çıkarıldı. Daha sonra İsmail Cem'in genel müdürlüğü döneminde TRT'de iç ve dış haberler danışmanlığı yaptı. 1968 yılında Gazeteciler Cemiyeti'nin düzenlediği yarışmada, inceleme dalında birincilik ödülü aldı.

Türkiye'de yayımlanan gazetelerin birçoğunda çalıştı. Son Havadis, Cumhuriyet, Resmî Gazete, Günaydın, Milliyet, Güneş, Tercüman, Hürriyet, Türkiye, Sabah, Yeni Şafak, Zaman, Star, Akşam ve Posta gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Mehmet Barlas, hâlen Sabah gazetesinde köşe yazarlığı yapmaktadır.

Çeşitli dönemlerde Star TV, ATV, Show TV ve TGRT’de günlük haber yorumculuğu yaptı. 2003 yılında kızı Ela Barlas ile haber programı hazırladı ve sundu. 2008 yılı içinde kısa bir süre atv'de ana haber bülteninin sunuculuğunu yaptı. NTV televizyon kanalında Emre Kongar'la birlikte Yorum Farkı adında bir program yaptı.

NTV'de ve NTV Radyo'da Oğuz Haksever ile beraber Makam Farkı adlı programı yapmıştır.[2]

Okan Üniversitesi mütevelli heyeti üyesidir.

Eserleri

Sosyo-politik Bir Gerçek Olarak Hocaefendi Sendromu, Birey Yayıncılık, 2000, ISBN 9758257749

Rüzgâr Gibi Geçti, İnkılap Kitabevi, 2005

Latife Hanım'ın Sırları ve Türk Sosyetesi, Birey Yayıncılık, 2005

İş ve Siyaset Hayatında Kariyer Yapmak, Birey Yayıncılık, 2005

Türkiye Üzerine Pazarlıklar, Birey Yayıncılık (Baskısı yok)

Türkiye'de Darbeler ve Kavgalar Dönemi, Birey Yayıncılık, (Baskısı yok)

Turgut Özal'ın Anıları, Birey Yayıncılık, (Baskısı yok)

(Kaynak: Vikipedia)

Darıca’da proje turu Darıca’da proje turu