Dış Ticaret Endeksleri TÜİK Tarafından Açıklandı

İhracat miktar endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre gıda, içecek ve tütünde, imalat sanayinde azaldı

TÜİK Zonguldak Bölge Müdürlüğü dış ticaret endekslerini açıkladı. Buna göre mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; 2023 Şubat ayında 132,6 olan ihracat miktar endeksi yüzde 9,8 artarak, 2023 Mart ayında 145,5 oldu. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise; 2022 Mart ayında 152,2 olan ihracat miktar endeksi yüzde 1,6 artarak, 2023 Mart ayında 154,6 oldu.

İhracat birim değer endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,7 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 11,2 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç)  yüzde 4,6 artarken, ham maddelerde (yakıt hariç)  yüzde 9,6 ve yakıtlarda yüzde 23,6 azaldı.

İhracat miktar endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,6 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,6 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç)  yüzde 1,8 azalırken, ham maddelerde (yakıt hariç)  yüzde 34,5 ve yakıtlarda yüzde 23,5 arttı.

İthalat birim değer endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,1 azaldı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 1,0, ham maddelerde (yakıt hariç)  yüzde 12,3, yakıtlarda yüzde 31,1 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç)  yüzde 3,4 azaldı.

İthalat miktar endeksi Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 15,1 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 69,5, ham maddelerde (yakıt hariç)  yüzde 9,6, yakıtlarda yüzde 0,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 17,7 arttı. (Haber merkezi)

Parkta silahla vurulmuş erkek cesedi bulundu Parkta silahla vurulmuş erkek cesedi bulundu

Sabit fiyatlarla perakende satış hacminin yıllık bazda arttı Sabit fiyatlarla perakende satış hacminin yıllık bazda arttı

Yemek fiyatlarına büyük zam! Dün yürürlüğe girdi Yemek fiyatlarına büyük zam! Dün yürürlüğe girdi

Virajda lastiği patlayan otomobil, bariyere çarparak durabildi Virajda lastiği patlayan otomobil, bariyere çarparak durabildi

Enflasyonun kaçınılmaz sonucu; toplam ciro yıllık yüzde 59,4 arttı Enflasyonun kaçınılmaz sonucu; toplam ciro yıllık yüzde 59,4 arttı