Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Başkanı Devrim Dural yaptığı açıklamada, “İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye yönelik düzenlediği saldırılar büyük bir insanlık dramına dönüşmüş durumdadır. Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce insan maalesef ki öldürülmüş ve rehin alınmıştır” dedi.

Dural açıklamasında, “İsrail’in tüm dünyanın gözleri önünde işlediği bu insanlık suçunu şiddetle kınıyor, her türlü terörü ve vahşeti lanetliyor, Uluslararası kuruluşların tamamını bu katliamı en kısa sürede önlemeye davet ediyoruz” diyerek şunları söyledi:

“İnsanlık değerleri, insan hak ve hukuku yok sayılarak bebekler, çocuklar, yaşlılar, kadınlar ve masum yüzlerce sivil insan tüm dünyanın göz önünde katledilmektedir. Bu katliamda gelinen son noktada ise; İsrail, Gazze’deki Eh-Ehli Baptist Hastanesi’nde tedavi gören ve can çekişen masum sivilleri hedef alarak hastaneyi bombalamıştır.

Bu saldırı bir savaş suçudur, soykırım suçudur, vahşet suçudur. Asla kabulü mümkün değildir. Uluslararası Hukuka tamamen aykırı olan bir fiil söz konusudur. İki ülke arasında bir savaş gerçekleşecekse bu savaşın Uluslararası Savaş Hukuku’na uygun olarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uluslararası Savaş Hukuku; devletler arasındaki silahlı çatışmalar sırasında uygulanan hukuki kuralları ve prensipleri düzenleyen bir hukuk dalıdır. Yani savaşın da belirli kuralları vardır. Ancak İsrail, bu kuralların hiçbirine uymadan; askeri hedefler ile siviller arasında hiçbir ayrım gözetmeksizin saldırılarına devam etmektedir. İsrail, orantılılık ilkesine uymadığı gibi insan haklarını da ihlal etmektedir. Ayrıca bahse konu savaşta beyaz fosfor bombası kullanıldığı da iddia olunmaktadır. Dünya basınına yansıyan görüntüler; beyaz fosfor bombası kullanıldığını açıkça gözler önüne sermiştir. Uluslararası Af Örgütü de yaptığı açıklamada; beyaz fosforlu top mermileri kullanıldığını belgeleyen ikna edici kanıtlar topladığını belirtmiştir. Beyaz fosfor bombası; ölümcül etkilere sahip olup oksijenle tutuşan ve ciğerlere inip yanmaya devam eden bir maddedir. Herhangi bir ölümcül askeri silahın kasıtlı olarak sivilleri hedef alması uluslararası hukuk tarafından yasaklanmıştır. Ancak İsrail bu yasağı da delip geçmektedir. İsrail’in Uluslararası Ceza Mahkemelerinde yargılanması ve bir an önce masum sivillere yönelik yapılan bu zulme bir son verilmesi gerekmektedir. İsrail, insanlığı karşı bir suç işlemektedir ve bu durum karşısında hiç kimse sessiz kalmamalıdır.

Yaralıları ziyaret ettiler! Yaralıları ziyaret ettiler!

İsrail’in tüm dünyanın gözleri önünde işlediği bu insanlık suçunu şiddetle kınıyor, her türlü terörü ve vahşeti lanetliyor, Uluslararası kuruluşların tamamını bu katliamı en kısa sürede önlemeye davet ediyoruz” (Haber Merkezi)

devrim-dural2