Sezai Karakoç Kültür Merkezinde gerçekleştirilen söyleşiye, ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer ve Eşi Seran Özölçer, Düzce Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nedim Sözbir, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Kırışık, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Alişarlı, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamza Al, Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emrah Doğan, Ak Parti Zonguldak İl Başkanı Mustafa Çağlayan, ZBEÜ Rektör Yardımcıları, Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Prof. Dr. Servet Karasu, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz, senato üyeleri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinlikte ZBEÜ Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Seda Tapdık Terzioğlu’nun sorularını yanıtlayan Saadet Oruç, Filistin’de yaşanan katliama dikkat çekti. Filistin’de yaşananlar ile birlikte tüm dünyada yaşanan karışıklıkların ve adaletsizliklerin giderek artmasına karşın bu sorunlarla mücadele eden bir dünya lideri ile birlikte çalışıyor olmaktan gurur duyduğunu ifade eden Oruç, hakikati savunmada sadece siyasi yönetimlerin değil, bilgiyi üretme görevini taşıyan üniversitelerin de büyük bir sorumluluk sahibi olduğunu belirtti. Kariyer konusunda da özellikle kadınların karşısında hâlâ “cam tavan” ve “dikenli tel” olarak adlandırılan kavramlardan hareketle küresel boyutta ciddi sorunlar olduğunu ifade ederek Türkiye’deki sorunların aşılmasında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendi ekibinde de olmak üzere uyguladığı pozitif ayrımcılığın büyük bir ilerleme sağladığını ifade etti.

Konuşmasının devamında dijital çağdaki dezenformasyonun hakikat önünde önemli bir engel olduğuna dikkat çeken Saadet Oruç, kendi gazetecilik deneyimlerinden de hareketle dijital çağda gerçekliğin insanlar tarafından çizilen çerçeveler içinden aktarıldığının önemine değindi. Örneğin; Gazze dramı konusunda çoğu yabancı kanalın gelişmeleri salt altyazı ve dipnotlarla geçerek algı yönetiminde bulunduklarını ifade eden Oruç, yine de gazeteciliğin geleceğinden umutlu olduğunu ifade etti. Söyleşiye katılan öğrencilerin sorularını da yanıtlayan Oruç, öğrencilerin kendi kariyer hedef ve çalışmalarında faydalanabilmeleri için bazı tavsiye ve önerilerde bulundu. Her şeyden evvel ailelerine ve sevdiklerine değer vererek kariyerlerini planlamalarını tavsiye eden Saadet Oruç, her alanda nitelikli okumalar yapmaları gerektiğini, yabancı dil öğrenmelerini, sıklıkla notlar alarak disiplinli bir şekilde çalışmalarını tavsiye etti. Bu kritik noktaların gerçekleştirilmesiyle kariyerlerinde kayda değer bir yükseliş kazanacaklarını inandığını belirterek öğrencilere başarılar dileyen Oruç, ayrıca böyle bir organizasyonda konuk olarak bulunmaktan duyduğu memnuniyeti de dile getirip başta ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer olmak üzere tüm Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi yönetimine teşekkürlerini sundu.

Söyleşi sonrasında ZBEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve gazeteci Saadet Oruç’u Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinde ağırlamaktan büyük bir gurur duyduklarını belirterek davetimizi kırmayıp Zonguldak’a geldiği ve öğrencilerin kariyer planlamasında yardımcı olmak için onlarla kendi bilgi ve tecrübelerini paylaştığı için teşekkürlerini sundu.

Whats App Image 2024 05 29 At 10.13.23

Zonguldak Valiliği’nden son dakika uyarısı: Yarına dikkat! Zonguldak Valiliği’nden son dakika uyarısı: Yarına dikkat!

Whats App Image 2024 05 29 At 10.13.23 (1)

Kaynak: Haber Merkezi