Türkiye’nin en önemli ulusal, jürili, işlevsel seramik yarışmalarından olan hanterra Seramik Yarışması üçüncü senesinde “VAZO” konusu ile düzenleniyor. hanterra Seramik Yarışması, iyi ve özgün tasarım örneği olan, yaratıcılığı ve hayal gücünü yansıtan, teknik açıdan yetkin el yapımı işlevsel seramiği ve bu süreçte seramikçinin harcadığı zamanı, emeğini ve hayal gücünü ödüllendirmeyi hedefliyor.

Türkiye’de seramik sanatını daha da yaygınlaştırmak, yaratıcılığın gücünü sanatseverlere hissettirmek için yapılan ve herhangi bir kısıtlama olmadan Türkiye’de yaşayan, seramiği seven herkesin katılımına açık olan hanterra Seramik Yarışması, Sibelco, Colorobbia Art, Valentine Clays, Mars Hobi ve Stüdyo Fırınları ile Ceramila’nın sponsorluğunda düzenleniyor. Yarışmanın jürisinde Türk Seramik Sanatçılarından Tuba Önder Demircioğlu ve Ezgi Hakan, İç Mimar Ayhan Geveli, İngiltere’den Seramik sanatçısı Anna Thomson ve İtalya’dan küratör Domenica Laracà gibi Türkiye’den ve Avrupa’dan konusunda önemli isimler bulunmakta.

Her sene düzenlenen ve bundan sonraki yıllarda da seramik sanatına destek amacı ile bu geleneği sürdürmek adına yapılacak hanterra Seramik Yarışmasının kurucuları Elif Özbay Şahan ve Kurtuluş Şahan yarışma ile ilgili;

“Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de son yıllarda seramiğe artan bir ilgi var. Maalesef dijital dünyanın hayatımızı ele geçirmesiyle oluşan yalnızlığın ardından dokunabildiğimiz malzemelerle üretimler yapmaya ihtiyaç duyulduğunu, hızın ve aynı anda çok iş yapmanın dayatıldığı bir dünyada yavaşlamanın bir nevi ruhsal ihtiyaç olduğunu ve bu yüzden de seramiğin bu kadar popüler olduğunu düşündüklerini” vurguluyorlar. Yurtdışındaki özellikle İngiltere’deki seramik etkinliklerini yakından izlemeye çalıştıklarını, el yapımı seramik ürünlere verilen değerin ve gösterilen ilginin, toplumun sergiler, yarışmalar, festivaller, seramik pazarları sayesinde bu konuda bilinçli olmasıyla yakından ilgisi olduğunu düşündüklerini de dile getiriyorlar.

14 katlı binanın 8. katından düşen minik Umut yaşamını yitirdi 14 katlı binanın 8. katından düşen minik Umut yaşamını yitirdi

hanterra Seramik Yarışmasını düzenlemeye başlamalarının temel sebebinin Türkiye’de de özgün tasarımın, kaliteli üretimin örneği olan ürünlerin, bu yarışma ile daha görünür olmasına katkıda bulunmak, el yapımı seramiğin ne kadar emek yoğun bir üretim gerektirdiğini, her birinin eşsizliğini anlatmak olduğunu, üçüncü senesinde heyecanla ve keyifle daha çok insana ulaştığını görmenin mutluluğunu yaşadıklarını” söylüyorlar.

Yarışmayı kazananın başarı ödülü ve 25.000 TL değerinde hanterra hediye çeki ile ödüllendirileceği yarışmada, üç adet mansiyon ödülüne 6.000’er TL değerinde hanterra hediye çeki verilecek.

hanterra Seramik Yarışması 2024 ile ilgili tüm detaylara www.hanterrayarisma.com web sitesinden ulaşılabilir. (Haber merkezi)

WhatsApp-Image-2023-10-26-at-13.47.56-(1)WhatsApp-Image-2023-10-26-at-13.47.56-(2)WhatsApp-Image-2023-10-26-at-13.47.57

Editör: Murat Barutçu