Damada 4 milyon TL, geline ise kilolarca altın takıldı Damada 4 milyon TL, geline ise kilolarca altın takıldı

Kültür hazinelerimizi tanıyalım Kültür hazinelerimizi tanıyalım

Bartın Haber – Rusya’nın Soçi limanından demir alan 193 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip Astoria Grande adlı kruvaziyer 855 yolcu ve 443 mürettebatı ile Amasra Limanına yanaştı.

Roma, Bizans, Ceneviz ve Osmanlı gibi medeniyetlere ev sahipliği yapan Bartın’ın tarihi ve turistik ilçesi Amasra’da kruvaziyer turizmi gelişmeye devam ediyor.

Yolcu İskelesi ve Yat Limanının 2021 yılında uluslararası giriş-çıkışlara açık daimi deniz hudut kapısı ilan edilmesinin ardından kruvaziyer turizminin önemli duraklarından biri haline gelen Amasra, 855 yolcu ve 443 mürettebatı ile Astoria Grande adlı kruvaziyeri ağırladı.

Karşıya geçmek isterken otomobil çarptı! Karşıya geçmek isterken otomobil çarptı!

Sabah saatlerinde limana yanaşan 193 metre uzunluğa ve 30 metre genişliğe sahip dev kurvaziyerdeki Rus turistler, Amasra Kalesi başta olmak üzere; Cenova Şatosu, Şapel, Kemere Köprüsü, Fatih Camii, Direkli Kaya, Bedesten gibi birçok tarihi yapıyı yakından görme imkanı bularak rehberlerden ilçenin tarihi hakkında bilgiler aldılar

İlçenin doğal güzelliklerini de fotoğraflayan turistler ahşap el oyma sanatı ve Bartın’a özgü tel kırma sanatı gibi çeşitli tekniklerle oluşturulan birçok farklı hediyelik ürünün satışa sunulduğu Çekiciler Çarşısını da gezerek alışveriş yaptılar.

Motosiklette ehliyet karmaşası Motosiklette ehliyet karmaşası

Amasra ve bölge tarihine ışık tutan heykel ve eserlerin sergilendiği Amasra Müzesini de ziyaret eden turistler ilçedeki restoranlarda Amasra Salatası eşliğinde çeşitli balık menülerini tattılar.

Amasra ilçesinde kruvaziyer turizmine yönelik ilk adımlar 2018 yılında atılırken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından 2018 yılında ihale edilerek inşasına başlanan "Amasra Limanı Yolcu İskelesi ve Yat Limanı" projesi yüzde 100 oranında tamamlandı.

Yüzlerce milyon TL’lik yatırım içeren Amasra Limanı Yolcu İskelesi ve Yat Limanı projesinin tamamlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Uluslararası Giriş-Çıkışlara Açık Daimi Deniz Hudut Kapısı ilan edilen Amasra Limanı ilk kruvaziyeri 3 Ağustos 2022’de ağırladı.

Tarihi ilçe Amasra’nın önümüzdeki süreçte çok sayıda kurvaziyere ev sahipliği yapması bekleniyor. İHA

Üniversitede bir bölüm daha üç yıl süreyle akredite edildi! Üniversitede bir bölüm daha üç yıl süreyle akredite edildi!

AW938285_02

AW938285_07

AW938285_06

AW938285_04

AW938285_03