Jandarma ve UMKE olay yerinde! 20 kişi hastaneye kaldırıldı Jandarma ve UMKE olay yerinde! 20 kişi hastaneye kaldırıldı

Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürü Adil Rahmi Balcı, anız yangınlarının toprağı ve doğayı olumsuz etkilediğini belirterek "2022 yılında 181, 2023’ün ilk 7 aylık döneminde 108 anız ve ot yangına müdahale ettik" dedi.

Çorum Belediyesi İtfaiye Müdürü Balcı, son dönelerde artan anız yangınları hakkında açıklamalarda bulundu. Balcı, “Yakılması yasak olmasına rağmen anız yakma olayları ile çok sık karşılaşılmaktadır. Anız yangınlarına karşı vatandaşları bilinçlendirmek için muhtarlarımıza ve tüm vatandaşlarımıza önemli görevler düşmektedir” diye konuştu. Anız yangınlarının telafisinin zor sonuçlar doğurduğuna dikkat çeken Balcı, “Yangınlar her yıl milyonlarca liralık maddi zarara neden oluyor. Anız yangınları, orman yangınlarına, telefon ve enerji iletim hatlarının yanmasına, yol kenarlarında duman nedeniyle sis oluşumu sonucunda çeşitli trafik kazalarına yol açabiliyor. Anız yangınları ile birlikte hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riski de ortaya çıkarıyor. Ayrıca anız yangınları toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden oluyor. Anız yakılması toprakları ve doğayı olumsuz etkileyerek söndürme çalışmaları esnasında binlerce ton su ile zaman ve maliyet kayıpları yaşanıyor.” şeklinde konuştu.

Hububat hasadı sonrası artıkların ekonomik bir değer taşımadığı düşüncesi ile anız yakmanın bir alışkanlık haline geldiğini üzülerek müşahede ettiklerini belirten Balcı, “Gelecek nesillere güzel, yeşil, temiz bir çevre bırakılması anız yakmanın toprağa zarar verdiğinin herkes tarafından bilinmesine bağlıdır. Anız yakmanın zamandan ve maliyetten kazanç sağlandığı düşünülse de aslında ülke topraklarına büyük zarar verdiği unutulmamalıdır. Çorum il genelinde havaların ısınması, hububat hasadı sonrası anızların yakılması nedeniyle her yıl yaşanan yangınlar nedeniyle vatandaşlarımızın dikkatli olması gerekmektedir.” ifadelerini kullandı. İHA