Boz ayı, tırın kurbanı oldu, orman müdürü gözyaşları içinde ayıya veda etti Boz ayı, tırın kurbanı oldu, orman müdürü gözyaşları içinde ayıya veda etti

Kastamonu Haber – Kastamonu'da kış uykusundan uyanan ayılar, aç kalmamak için yerleşim yerlerine kadar inmeye başladı. Vatandaşların her gün karşısına çıkan ayılar, meyve bahçeleri ile arı kovanlarına da zarar veriyor.

Köylerde arı kovanları ve bahçelere zarar veren ayılar artık mahallelerde de gezmeye başladı. İnebolu'ya bağlı Avara Mahallesi'nde Şahin Bayrakdar'a ait bahçeye giren ayılar, arı kovanlarını parçaladı. Ayrıca incir bahçesine de giren ayı, bütün incir ağaçlarını tek tek dolaşıp dallarını kırdı ve ağaçlardaki incirleri yedi.

Küre'de de Ersizlerdere Köyü Karaş Mahallesi'nde ayı, ceviz ağacını çıktı. Ceviz ağacına zarar veren ayı, ağaçtaki cevizleri de dokudu.

Cide'de de Beşevler köyünde kestane bahçesine giren anne ve yavru ayılar, otomobilin farlarını görmeleri üzerine kaçtı.

Araç'ın Boyalı bölgesi Kemerler köyünde de ayı, köy yolunda otomobilin önüne çıktı. Sürücü, bir süre ayıyı aracıyla takip etti. Ayı, ardından ormanlık alana girerek gözden kayboldu.

Ayılar saldırmıyor diyen kampçıyı, ayılar kovaladı! Ayılar saldırmıyor diyen kampçıyı, ayılar kovaladı!

KÖY YOLUNA ÇIKAN AYI CEP TELEFONU İLE GÖRÜNTÜLENDİ

Ayı, Karşıyaka Köyü Muhtarı İrfan Yılmaz'ın da kullandığı otomobilin önüne çıktı. Muhtar Yılmaz, köye giderken arabanın önüne çıkan ayının bir süre koştuktan sonra ormanlık alana girerek gözden kaybolduğunu söyledi. Gece saatlerinde otomobilin önüne çıkan ayı, araçtakiler tarafından cep telefonu ile görüntülendi.

Ayılar köylere indi! Vatandaş tedirgin! Ayılar köylere indi! Vatandaş tedirgin!

VATANDAŞLARDA TEDİRGİNLİK

Ayıların yerleşim yerlerine inmesi, vatandaşlarda tedirginlik yarattı. Bazı vatandaşlar, ayıların kendilerine zarar vermesinden endişe ediyor.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü yetkilileri, ayıların aç kalmamak için yerleşim yerlerine indiğini belirterek, vatandaşların dikkatli olması gerektiğini söyledi. Yetkililer, vatandaşların ayılarla karşılaştıklarında paniğe kapılmadan, mümkün olduğunca sessizce uzaklaşmalarını tavsiye etti. İHA

AW050418_06

Otomobilin çarptığı genç kız hayatını kaybetti Otomobilin çarptığı genç kız hayatını kaybetti

AW050418_05

AW050418_03

AW050418_02

AW050418_01

AW050418_07

Editör: Virda Şahin