YÖK 2023 Engelsiz Üniversite Ödüllerine Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesinden rekor sayıda başvuru oldu.

‘Engelsiz Üniversite’ kapsamındaki öncü çalışmaları ve uygulamaları ile adından söz ettiren ZBEÜ,  YÖK’ün 2018 yılında başlattığı ‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ projesine bu yıl 101 başvuru yaparak adeta bir rekora imza attı. 

ZBEÜ’nce yapılan açıklama şöyle: 2022 yılı sonunda Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer’in başkanlığında Üniversitemiz birim yöneticileri, daire başkanları ve fakülte ile yüksekokul sekreterlerinin katıldığı toplantıda  ‘Erişilebilirlik Genel Kurulu’ düzenlenmişti.  Bu toplantıda, Üniversitemizin 2023 yılı erişilebilirlik konusundaki yeni stratejileri planlanırken,  söz konusu stratejilere uygun olarak 2023 ‘Engelsiz Üniversite Ödülleri’ne üniversitemizden 101 başvuru gerçekleşti. Üniversitemizin hali hazırda bulunan 11 Mekânda Erişim (Turuncu Bayrak) ve 2 Engelsiz Program Nişanına ek olarak 2023 yılı için 4’ü yenileme başvurusu olmak üzere 14 Mekânda Erişim (Turuncu Bayrak) başvurusu yapıldı. Yine bu yıl ilk kez 6 eğitimde erişim (Yeşil Bayrak), 3 fakülte sosyokültürel faaliyetlere erişim (Mavi Bayrak) ve 1 kampüs mekânda erişim (Turuncu Bayrak) başvuru yapıldı.

77 bölüm ve program için ‘engelsiz program nişanı’ başvurusu

‘Engelsiz Program Nişanı’ başvurusu için Üniversitemizin tüm eğitim birimleri 2022 yılı boyunca çok yoğun bir hazırlık süreci geçirdi.  Söz konusu süreç sonunda da 77 bölüm ve program için ‘Bedensel Engelli’ kategorisinde ‘Engelsiz Program Nişanı’ başvuru dosyası hazırlandı.

‘Tüm Engelleri Ortadan Kaldırmaya Gayret Ediyoruz’

Rektörümüz Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, başvuru sürecine katkı sağlayan tüm akademik birim yöneticileri ile idari personeline, özellikle ‘Engelsiz Program Nişanı’ başvurularını hazırlayan bölüm başkanları ile akademik personele, Üniversitenin Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığına ve Engelli Öğrenci Birimi Koordinatörlüğüne teşekkür etti. Engelsiz yaşam kültürünün ve engelsiz eğitimin üniversitemiz için büyük önem taşıdığını ifade eden Özölçer, ‘Engelsiz Üniversite’nin kurumun öncelikli alanlarından biri olduğunu, yalnızca eğitim ve öğretimdeki engelleri değil, üniversitemizdeki sosyal, kültürel ve sportif faaliyet alanlarındaki engelleri de ortadan kaldırmaya gayret gösterdiklerini dile getirdi. Haber Merkez

Editör: Seçkin