Zonguldak’ı taçlandıracak projeler hayata geçiyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakınlığı bilinen Ak Parti Zonguldak İl Başkan yardımcısı Muammer Avcı, yapımı devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Zonguldak’ı taçlandıracak projeler hayata geçiyor
30 Kasım 2020 Pazartesi 16:07

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yakınlığı bilinen Ak Parti Zonguldak İl Başkan yardımcısı Muammer Avcı, yapımı devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Mithatpaşa Tünelleri, BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi önündeki kavşak düzenlemesi ve Selahaddin Camii inşaatı hakkında bilgi veren Avcı; “Sayın Cumhurbaşkanımız Zonguldak’ta yapılan bu çalışmaları yakinen takip ediyor. Buradan giden gerek belediye başkanlarımız gerekse milletvekillerimizden de haberdar. Bizde kendilerine yakın çalışma arkadaşları vesilesiyle buralardaki çalışmalardan haberdar ediyoruz, bilgilendiriyoruz” dedi.

Ak Parti Zonguldak İl Başkan yardımcısı Muammer Avcı, açıklamasına şöyle devam etti:

MİTHATPAŞA TÜNELLERİ ŞEHİR İÇİ TRAFİĞİNİ YÜZDE 30 RAHATLATACAK

“Mithatpaşa Tünelleri 1975 yılında dillendirilmiş bir projedir. O günden 2013 yılına gelindiğinde o dönemin Ulaştırma Bakanımız Binali Yıldırım tarafından başlatılmış bir projedir. Bu proje ikinci makas mevkiinden başlayıp Kilimli ilçemize kadar devam eden ve hayata geçtiğinde TUİK verilerine göre Zonguldak şehir içi trafiğimizi yüzde 30 rahatlatacak bir projedir. Yakın dönemde ilk başlangıç dediğimiz ikinci makas mevkiinde bulunan T-2 tünelleri olarak geçen sağ tüp bin 564 metre sol tüp bin 540 metre için ışık göründü törenini gerçekleştirdik. Toplamda 3 bin 104 metre olan bu tünellerimizin içerisinde çalışmalar devam ediyor. Birde bu 2 tüneli bir birine bağlayan 20 metrelik tüneli de hesaplarsak 3 bin 124 metrelik tünele sahibiz. Bu tünellerin şuanda üst yarım küre nihai betonlama çalışması yapılıyor. Bu anlamda 3 bin 124 metrelik parkurun bin 400 metrelik kısmı tamamlandı ve çalışmalar devam ediyor. Bu çalışmaların ardından sinyalizasyon, elektromekanik, aydınlatma, gabariler, yangın sensörleri ve jet fanlar gibi çalışmalar sonrasında gelecek.

T-0 TÜNELLERİNDE PATLATMA ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

Bunların sonrasında T-1 tünellerimiz mevcut. Sağ tüp 340 metre sol tüp ise 330 metre ve bu tünellerin üst yarım küre beton çalışmaları aşa yukarı tamamlanmış durumda. Asıl önemli ve şuanda çalışan T-0 tünellerimiz var. T-0 tünellerimiz Uzunkum mevkiindeki tren yolunun altından geçecek 200’er metrelik tüneller. Burada henüz patlatma çalışmaları devam ediyor. Şuanda Kilimli ilçemiz tarafından Zonguldak istikametine doğru sağ tüpte 51 metre kadar açılım yapıldı. Sol tüpte ise ortalama 32 metre kadar açılım gerçekleştirildi. Zonguldak-Kilimli aksında da sağ tüp sol tüp olarak menfez çalışması yapıldı burada da çalışmalar başlayınca çok daha kısa sürede T-0 tünelleri de hayata geçmiş olacak. Nihai bitim tarihi olan 31 Aralık 2021 tarihi itibariyle Zonguldaklı hemşerilerimiz araçlarıyla ikinci makas mevkiinden Kilimli ilçemize kadar güvenli ve konforlu seyahatle beraber ulaşımlarını sağlamış olacaklar.

BEÜ TIP FAKÜLTESİ KAVŞAĞI OCAK AYI İÇERİSİNDE AÇILACAK

BEÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi kavşak çalışmamızda hızla devam ediyor. Vatandaşlarımız hastaneden aşağı inip Ereğli ve Zonguldak istikametlerine dönmek istediklerinde orada bir karmaşa yaşanıyordu. Bundan dolayı oldukça fazla trafik kazası ve trafik karmaşası gündeme geliyordu. Bu projemiz tamamlandığında oradaki karmaşadan kurtulmuş olacağız. Önceki gün çalışmaları yerinde inceledim altyapı anlamında çok ciddi bir noktaya gelinmiş. Ayaklar bitmek üzere ve tahminen Aralık ayı sonu veya Ocak ayı içerisinde ulaşıma açılacak noktaya gelecek.

HAVAALANIMIZIN PİSTİ 2 BİN 211 METRE GENİŞLİĞİ 52 METREYE ÇIKTI

Bize düşen geçmişi bir tarafa bırakıp, dikiz aynasını kırıp önümüze bakmak ve devam eden projeleri yakinen takip etmektir. Bu kapsamda ilerleyen projelerimizden biri olan Filyos Vadisi Limanındaki Filyos Liman inşaatı süratli bir şekilde devam ediyor ve bizzat sayın cumhurbaşkanımızın takibinde devam ediyor. Zonguldak Havalimanımız çalışıyor. Zonguldak Havalimanımızın 30 metre genişliğinde bin 881 metre uzunluğunda pisti vardı. Biz burada pistin uzatılması noktasında 2 bin 211 metrelere kadar çıktık. Genişlemesi noktasında ise 45 metreye kadar çıkılacak ancak yanındaki fazlalıkları da sayarsak pistin genişliği 52 metreye kadar çıkmış olacak. Sayın Valimiz, il başkanımız ve milletvekillerimiz hep birlikte havaalanının takibindeyiz. Ayrıca Zonguldak Merkezde ki cami inşaatımızda süratle devam ediyor.

CUMHURBAŞKANIMIZ ÇALIŞMALARI YAKİNEN TAKİP EDİYOR

Bu anlamda sayın cumhurbaşkanımız 25 Mayıs 2020 tarihinde şahsımı arayıp bu işlerin takibi anlamında “Zonguldak’ı toparlayalım” mesajıyla birlikte bu işlerin takibini bizzat ARGE Birim Başkanlığı altında takip ediyoruz. Zonguldak’ımızı bu anlamda çok güzel günler bekliyor. Biryandan Zonguldak Belediyesindeki çalışmalar diğer yandan bizim yaptığımız makro plandaki hükümetimizin yaptığı çalışmalar birleştiğinde Zonguldak’ımızı taçlandıracak projeler hayata geçmiş olacak. Sayın Cumhurbaşkanımız Zonguldak’ta yapılan bu çalışmaları yakinen takip ediyor. Buradan giden gerek belediye başkanlarımız gerekse milletvekillerimizden de haberdar. Bizde kendilerine yakın çalışma arkadaşları vesilesiyle buralardaki çalışmalardan haberdar ediyoruz, bilgilendiriyoruz.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.