Yavuzyılmaz, Yayla Ortaokuluyla ilgili yeni çelişkileri açıkladı

Zonguldak için simgesel öneme sahip olan tarihi Yayla Ortaokulunun tartışmalı yıkım kararı ve yeniden inşa süreciyle ilgili olarak önemli bir bilgiye daha ulaşıldı.

Yavuzyılmaz, Yayla Ortaokuluyla ilgili yeni çelişkileri açıkladı
26 Ekim 2022 Çarşamba 19:21

Zonguldak için simgesel öneme sahip olan tarihi Yayla Ortaokulunun tartışmalı yıkım kararı ve yeniden inşa süreciyle ilgili olarak önemli bir bilgiye daha ulaşıldı.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın 31.08.2022 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına yöneltmiş olduğu soru önergesini yanıtlayan Bakan Mahmut Özer, yapılması planlanan yeni okulun, Yayla Ortaokulunun mevcut arazisi üzerinde inşa edileceğini açıkladı.
CHP’li Yavuzyılmaz, söz konusu yanıtın Yayla Ortaokulunu başka yerde inşa etmek isteyen Ak Partili yetkililerin bu güne kadarki söylemleri ile farklılıklar taşıdığına dikkat çekerken, önergesine verilen yanıtı şu ifadelerle yorumladı:
“Kız Meslek Lisesini otopark yapmak için yıkmak isteyen anlayışın, bu planında başarısız olması üzerine gözünü Yayla Ortaokuluna diktiğini ilk başından bu yana değerli Zonguldak halkının bilgisine sunmaktayız.
Şaibeli deprem raporlarıyla Yayla Ortaokulunu yıkarak arazisine el koymak isteyen yıkım ve rant tayfasının gerçek niyeti günbegün ortaya çıkarken, 31.08.2022 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığına yöneltmiş olduğumuz soru önergemize verilen yanıtta dikkat çeken bir cümle yer almıştır.
Söz konusu yanıta göre yapılması planlanan yeni okulun, Yayla Ortaokulunun mevcut arazisi üzerinde inşa edileceği açıklanmıştır. Bu yanıt, Bakanlığın planının rant tayfası ile örtüşmediğinin adeta ispatıdır. 
Öte yandan İl Özel İdaresinin daha öncesinde yaptığı açıklama ile yıkımı ve güçlendirilmesi planlanan okul sayısı 24 olarak açıklanırken, Bakanlığın Zonguldak Valiliğinden alarak oluşturduğu yanıtta, yıkımı ve güçlendirmesi planlanan toplam okul sayısının 20 olduğu bir kez daha açıklanmıştır.
Son olarak, Yayla Ortaokulun öğrencilerinin, deprem riski taşımayan başka okullara nakledildiği aktarılırken, depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile boşaltılarak öğrencilerin taşındığı Fener İlköğretim Okulu dahil olmak üzere diğer okulların deprem tahkikinden geçirilip geçirilmediğiyle ilgili önergemizin tamamı yanıtsız bırakılmıştır. 
Tüm bu çelişkiler ve yanıtsızlar, şaibeli yıkım süreçlerine yeni yeni şaibeler eklemekte, atılan adımların samimiyetine daha fazla gölge düşürmektedir. Buradan, Zonguldak halkının hassasiyetle baktığı bu okulu ranta kurban etmeden, uzlaşı ile çözüm geliştirilmesi için halen bir fırsatımız olduğunun bir kez daha altını çiziyorum.  Okulun tarihi bölümünün yıkılmadan güçlendirilmesi ve yeni okulun kendi arazisi üzerinde inşa edilmesi en makul çözüm olacaktır. Sürecin takipçisi olmaya devam edeceğiz.” (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.