Yeşil, “Güçlü Zonguldak lobisini oluşturmalıyız”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Zonguldak için iktidar, muhalefet, sivil toplum örgütleri bir olup güçlü Zonguldak lobisini oluşturması gerektiğini söyledi.

Yeşil, “Güçlü Zonguldak lobisini oluşturmalıyız”
18 Eylül 2021 Cumartesi 16:20

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Hakan Yeşil, Zonguldak için iktidar, muhalefet, sivil toplum örgütleri bir olup güçlü Zonguldak lobisini oluşturması gerektiğini söyledi.

Zonguldak için ne yapılacaksa beraber yapmak zorundayız diyen Yeşil, “Çünkü başka Zonguldak yok. Bizlerin gideceği başka yerlerde yok. İnanıyorum ki Zonguldak lobisi güçlenecek ve şehrimiz tekrar ayağa kalkacak” dedi.

Yeraltındaki cevherin yerüstüne çıkartılıp ekonomiye kazandırılması için Türkiye Taşkömürleri Kurumuna biran önce işçi alınması gerektiğine de dikkat çeken GMİS Genel Başkanı Hakan Yeşil, açıklamasına şöyle devam etti:

GÜÇLÜ ZONGULDAK İÇİN GÜÇLÜ ZONGULDAK LOBİSİNİ OLUŞTURMALIYIZ

“Israrla söylüyoruz Zonguldak’ta artık Zonguldak için ne yapılacaksa iktidar, muhalefet ve sivil toplum örgütleri bir olmak zorunda. Güçlü Zonguldak lobisini oluşturmalıyız. Bunu da sadece bizler değil bütün sivil toplum örgütlerinin, kamu kuruluşlarının, siyasetin ve gazetecilerinde dahil olduğu Zonguldak lobisinin içine girmek zorundayız. Biz bunun çok önemli bir örneğini toplu sözleşme döneminde Zonguldak’ımızın iktidar ve muhalefet milletvekilleriyle beraber bakanlıklarda yaptığımız görüşmelerle gördük ve bazı zorlukları hep beraber aştık. Bu birlikteliği yaymak ve Zonguldak için beraber hareket etmek zorundayız. Zonguldak için ne yapılacaksa beraber yapmak zorundayız. Çünkü başka Zonguldak yok. Bizlerin gideceği başka yerlerde yok. Yıllardır göç veriyoruz artık göç veren bir il değil eskisi gibi göç alan bir il olmak istiyoruz. Bunun içinde beraber çalışmak zorundayız. Ben Zonguldak lobisinin sağlam bir şekilde yan yana durması için çalışmalarıma devam edeceğim. İnanıyorum ki Zonguldak lobisi güçlenecek ve şehrimiz tekrar ayağa kalkacak.

KURUMA BİN 500 İŞÇİ ALINDI BİN 823 KİŞİ EMEKLİ OLDU

5 Haziran 2018 tarihinde sayın cumhurbaşkanımız Zonguldak’ta yaptığı mitingde Türkiye Taşkömürü Kurumuna 1500 işçi alma sözü vermişti. O tarihten bu tarihe kadar 1813 arkadaşımız kurumdan emekli oldu 1500 arkadaşımız işe başladı. Türkiye Taşkömürleri Kurumuna işçi lazım. Yeraltındaki cevherin yerüstüne çıkartılıp ekonomiye kazandırılması gerekiyor. Bu cevherin çıkartılması içinde kuruma yeni yatırımların yapılması ve yeni işçilerin alınması gerekiyor. Çünkü 1823 arkadaşımız şuan itibariyle emekli oldu ve işçi açıklarımız devam etmekte. 3 arkadaşın yaptığı işi artık 1 kişinin yapmak zorunda olduğu, iş sağlığı ve iş güvenliği anlamında büyük risklerin taşıdığı dönem içindeyiz. Toplu Sözleşme döneminde kurumun işçi açığı konusunu da Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza izah etmiştik. Bu süreçten sonra işçi alımının biran önce gerçekleşmesi için yaptığımız çalışmalar var. İşçi açığı konusunu kurum ve bizim yapacağımız çalışmalarla dosya haline getirip tekrar bakanlarımıza gidip konuyu izah edeceğiz. Sonuç itibariyle kuruma işçi alınması için mücadelemize devam ediyoruz.

NORM KADRO SABİT KALMALI

Bizim norm kadromuz var ve bu norm kadromuzun şuan hemen hemen yarısındayız. 14 bin 500 norm kadromuzun olduğu yerde 7 bin 200’lerdeyiz. Bizim norm kadronun şekillenmesi ve norm kadronun sabit kalması konusunda ısrarcı bir tavrımız var. Çünkü yeraltı madenciliği zor bir meslek ve arkadaşlarımız günlerini doldurduktan sonra emekli oluyorlar. Yeni arkadaşlarımızın işe başlayıp yeraltındaki çalışma şartlarına uyum sağlaması, işe motive olması, işçi sağlığı ve iş güvenliğine uyması zaman alıyor. Tecrübeli arkadaşların emekli olup yerine yeni arkadaşlarımızın gelmesi ve aradaki süreç kömür üretimindeki yükselişi engelliyor. Şuan için son işe alınan 1500 arkadaşımız işe adapte oldu çalışıyorlar ama 1823 arkadaşımızda emekli oldu. İşçi alımlarındaki sürelerin fazla tutulmaması norm kadroların sabitlenmesi ve her yılın sonunda emekli olan işçi arkadaşımız sayısı kadar norm kadronun sabit tutulması konusunda taleplerimiz var. Bu şekilde işçinin alındığını ve alınan işçinin de üretime katkı sağladığını bu şekilde gösterebiliriz. Çünkü işçi alınıyor aradan 3-5 sene geçiyor sonra yeni işçiler alınıyor ama arada alınan işçi sayısında çok emekli olan oluyor ve bunlarda kalifiye işi bilen arkadaşlarımız oluyor.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.