Papila: Demokrasi savaşçısı aydınlarımızı unutturmayacağız

Atatürkçü Düşünce Derneği Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila, 24 Ocak Demokrasi Şehitleri Haftası nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

Papila: Demokrasi savaşçısı aydınlarımızı unutturmayacağız
23 Ocak 2020 Perşembe 15:51

Atatürkçü Düşünce Derneği Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila,  24 Ocak Demokrasi Şehitleri Haftası nedeniyle basın toplantısı düzenledi.

Demokrasi Şehitleri Haftası kapsamında Atatürkçü Düşünce Derneği Zonguldak Şube Yönetimi adına dernek binasında açıklama yapan Başkan Nazan Papila, “Uğur Mumcu, Yurtsever Emniyet Müdürü Gaffar Okkan, Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucu Başkanımız Muammer Aksoy, aydınlanmacı yazar Abdi İpekçi. Bütün bu aydın, yurtsever, Atatürkçü yiğitleri o kanlı eller karanlığına gömdüler ama kara kışın sonu hep bahardır, bunu da bilmeliler. Onları ve onlar gibi katledilmiş demokrasi savaşçısı nice aydınlarımızı bizler unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi.

Sözlerine evinin önünde bombalı suikasta uğrayarak hayatını kaybeden Gazeteci yazar Uğur Mumcu’nun şiiriyle başlayan ADD Zonguldak Şube Başkanı Nazan Papila, şunları söyledi:

KORKMADAN ÖLDÜRÜLDÜK EY HALKIM UNUTMA BİZİ

“Hukuk adına, özgürlük adına, demokrasi adına, batı uygarlığı adına bizleri bir şafak vakti ipe çektiler. Korkmadan öldürüldük ey halkım, unutma bizi. Bir gün mezarımızda güller açacak ey halkım, unutma bizi. Bir gün sesimiz, hepinizin kulaklarında yankılanacak ey halkım unutma bizi. Özgürlüğe adanmış bir top çiçek gibiyiz şimdi hep birlikteyiz ey halkım unutma bizi.” Bu dizelerin sahibi, Uğur Mumcu; ne hazindir ki, biliyordu kendisinden önce de nice vatanseverleri; halkı için, bağımsızlık için, çağdaş Türkiye için yüreği çarpan, o yola baş koymuş nice yiğitleri acımasızca kalleşçe yok eden karanlık ellerin bir gün kendisine de uzanacağını. O kanlı ellerin emellerine kavuştuğu günün ardından bu ağıtını bıraktı yüreği yananlara. Uğur Mumcu, katledildiği güne kadar hep yazdı, hep anlattı, hiç usanmadan korkmadan düşündü, araştırdı, buldu ve gerçekleri halkına duyurabilmek için son nefesine kadar savaştı.

BEN TERÖRÜN KARŞISINDAYIM DEDİ GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ KALEMİ KIRILDI

Ne demişti Uğur Mumcu; “Ben Atatürkçüyüm. Ben Cumhuriyetçiyim. Ben Laikim. Ben Anti-Emperyalistim. Ben tam bağımsız Türkiye’den yanayım. Ben özgürlükçüyüm. Ben insan hakları savunucusuyum. Ben terörün karşısındayım. Ben yobazların, hırsızların, vurguncuların, çıkarcıların düşmanıyım. Dün sabaha değin, araştırarak yazdığım hiç bir konuyu yalanlayamadınız. Öyleyse vurun, parçalayın! Her parçamdan benim gibiler, beni aşacaklar doğacaktır!” Böyle dedi ve gereği düşünüldü, kalemi kırıldı. Ama öngöremedikleri bir gerçek vardı 27 yıl önceki Uğur Mumcu neydiyse, şu anda da oydu. Yazdığı kitaplar, anlattığı gerçekler ondan sonraki kuşaklar tarafından da okundu, okunmakta. Okundukça da birileri tarafından yazılan senaryoların Mumcu’nun anlattıklarıyla bire bir örtüştüğü, gösterdiği tehlikenin hedefini nasıl bulduğu artık açık açık görülmekte.

KATLEDİLMİŞ DEMOKRASİ SAVAŞÇISI AYDINLARIMIZI UNUTTURMAYACAĞIZ

Ama umutsuzluk yok. Yılgınlık yok. Çünkü biz varız. Bu ülkede Kuva-yi Milliye ruhunu taşıyan binler, yüzbinler, milyonlar var. O ruh ki, emperyalizmi dize getirmiş, dünya üzerindeki mazlum milletlere rehber olmuş, önderlik etmiş. Ne demişti büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk; “Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Ama Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır.” Bedenleri yok edebilirsiniz. Ama düşünceleri, ilkeleri, vatanseverlik duygusunu yok edemezsiniz! Uğur Mumcu, yurtsever emniyet müdürü Gaffar Okkan, Atatürkçü Düşünce Derneği kurucu başkanımız Muammer Aksoy, aydınlanmacı yazar Abdi İpekçi. Bütün bu aydın, yurtsever, Atatürkçü yiğitleri o kanlı eller 24 Ocak-1 Şubat karanlığına gömdüler ama kara kışın sonu hep bahardır, bunu da bilmeliler. Onları ve onlar gibi katledilmiş demokrasi savaşçısı nice aydınlarımızı bizler unutmayacağız, unutturmayacağız bunu bilecekler. Onları hep saygıyla ve minnetle anacağız, anmakla kalmayıp anlayacağız, yeni nesillere anlatacağız ki onların aydınlık yarınları için ödenen bedelleri bilsinler, gerekirse bedel ödemeyi de görev bilsinler. Demokrasi Şehitleri Haftası kapsamında tüm Zonguldaklı demokrasi sevdalısı dostlarımızla Zonguldak Demokrasi Platformu birlikteliği altında 24 Ocak 2020 Cuma günü saat 12.30’da Madenci Anıtı’nda ve 1 Şubat 2020 Cumartesi günü saat 16.00’da Maden Mühendisleri Cemiyeti’nde Emekli Amiral Türker Ertürk’ün konuşmacı olacağı konferansımızda buluşalım.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.