“İnfaz indirimi yasa tasarısı düzeltilmelidir”

Cumhuriyet Kadınları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Gülhan Çetin yaptığı açıklamada, ‘Ceza İnfaz İndirimi Yasa Tasarısından cinsel suçlar ve uyuşturucu imal ve ticaret suçlarının çıkarılmasını istiyoruz’ dedi.

“İnfaz indirimi yasa tasarısı düzeltilmelidir”
28 Mart 2020 Cumartesi 16:37

Cumhuriyet Kadınları Derneği Zonguldak Şube Başkanı Gülhan Çetin yaptığı açıklamada, ‘Ceza İnfaz İndirimi Yasa Tasarısından cinsel suçlar ve uyuşturucu imal ve ticaret suçlarının çıkarılmasını istiyoruz’ dedi.

Çetin açıklamasında,  “Cezaevlerindeki doluluk nedeniyle hazırlanan ve Koronavirüs salgını nedeniyle öne çekilen Ceza İnfaz İndirimi Yasa Tasarısının en az bugünümüz kadar yarınımız da gözetilerek özenle hazırlanmasını ve cinsel suçlar ve uyuşturucu imali ve ticareti suçunun ceza indirimi kapsamından çıkarılmasını bekliyoruz” diyerek şunları söyledi:

“CKD olarak kadına ve çocuğa yönelik cinsel suçların toplumumuzdan temizlenmesi yönünde ısrarlı ve hassas bir mücadele yürütmekte olduklarını ve konuyla ilgili tüm gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtmiş ve “3. Yargı Paketi Yasa Tasarısı içinde, cinsel dokunulmazlığa ilişkin suçların ‘infaz değişikliği’ kapsamına alınarak, 3/4 koşullu salıverilme oranının, 2/3’e düşürülmesini kabul edilemez buluyoruz”  diyen Genel Başkanımız konunun takipçisi olacağımızı beyan etmiştir.

Çünkü,   “Cinsel suçlardaki infaz indirimi tecavüzcüleri, cinsel istismarcıları ve küçük yaşta evlilikleri teşvik etmek demektir. Tasarı yasalaştığı takdirde, toplumda kadın ve çocuklara yönelik cinsel suç faillerinin, ‘hak ettikleri cezayı almayacakları’ düşüncesi hâkim olacaktır.

Hassasiyeti ve önemi nedeniyle çoğu zaman infialle karşılanan bu konuda hukukun dikkatli adım atmasını öneriyor ve cinsel suçların infaz değişikliği kapsamından çıkarılmasını talep ediyoruz.”

Diğer yandan uyuşturucu bağımlılığına karşı, “Hayata Tutun-Hayatta Tutun” adı altında bir kampanya yürütmekteyiz ve  bu sayede sorunun boyutlarına doğrudan vakıf olduk

“Toplumumuzun en büyük yaralarından biri haline gelen uyuşturucu bağımlılığı kapsamında,  ‘Uyuşturucu veya Uyarıcı Maddenin İmal ve Ticareti Suçu’nda infaz indirimine gidilmesinin son derece yanlış olduğunu değerlendiriyoruz. Cezaevlerindeki doluluk nedeniyle bir süredir üzerinde çalışılan ve Koronavirüs salgını başlayınca öne alınan ceza infaz indirimlerinde, toplumsal barışımız ve milli beraberliğimiz yönünden titiz bir çalışma yürütülmesini ve en az bugünümüz kadar yarınımızın da gözetilmesini bekliyoruz” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.