Devrek Belediyesi Haziran Ayı Olağan Toplantısı Yapıldı

Devrek Belediyesi Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Tesislerinde Başkan Çetin Bozkurt başkanlığında yapıldı.

Devrek Belediyesi Haziran Ayı Olağan Toplantısı Yapıldı
04 Haziran 2021 Cuma 18:55

Devrek Belediyesi Meclisi Haziran Ayı Olağan Toplantısı, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Tesislerinde Başkan Çetin Bozkurt başkanlığında yapıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantıda Başkent Elektrik Dağıtım AŞ.’nin Eski Mahalle 235 Ada 2 Parselde imar planı değişiklik talebi ile gündeme sonradan ilave edilen Devrek’te Trafik Elektronik Denetleme Sistemi Uygulaması ve Uygulama için Belediye Başkanına yetki verilmesi talebi ile Kurban Bayramı öncesi kurulan Canlı Hayvan Pazarı’nın kalıcı hale getirilmesi talepleri görüşülerek karara bağlandı.

ATATÜRK’E HAKARET EDEN İMAM KINANDI

Toplantıda, Devrek Belediyesi’nin CHP’li  Meclisi Üyeleri ortak bir bildiri yayınlayarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katıldığı Ayasofya programında Atatürk’ü hedef alan imam Mustafa Demirkan kınandı.

“Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin Kurucusu ve İlk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihi ve kurucu şahsiyetine yönelik özellikle son dönemde artan saldırıları üzüntü, öfke ve milli birliğimiz açısından endişeyle takip ediyoruz.” denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu kapsamda, 28 Mayıs 2021 Cuma günü Ayasofya Camii’nde düzenlenen, devlet erkânının da bulunduğu bir programda, imam Mustafa Demirkan’ın, Mustafa Kemal Atatürk’ü kast ederek kullandığı ifadeleri şiddetle kınıyoruz.

Bu zihniyete ve onun savunucularına şunu hatırlatmak isteriz:

Ayasofya’nın bulunduğu İstanbul’u 6 Ekim 1923’te düşman işgalinden kurtaran da, Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kuran da Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk’tür.

Tarihimizde, İstanbul işgal altındayken, milli mücadeleyi başlatan Mustafa Kemal ve arkadaşlarına ‘katli vaciptir’ diye fetva veren işbirlikçi Dürrizade’ler çıkmışsa da bu zihniyetin karşısında duran, ‘Her kim ki Mustafa Kemal ve Kuva-yi Milliye aleyhine fetva verip, düşmanlık yapar bilin ki, onların damarlarında kâfir kanı akar’ diyen Sütçü İmam’lar vardır.

Atatürk’e yönelik bu saldırıları gerçekleştirerek kendi tarihlerine ihanet edenler, ulusal değerlerimizi hedef almaktadır. Bu mesnetsiz saldırılardan en büyük zararı inancımız görmektedir.

Devrek Belediye Meclisinin CHP’li  Üyeleri olarak, Atatürk’e yönelik bu saldırıları bir kez daha kınıyor, ortak tarihimize ve değerlerimize karşı ihanet içinde olan bu zihniyetin temsilcilerine karşı hukuki olarak gerekenin yapılmasını talep ediyoruz.”

AKP Grup Başkan Vekili Osman Erenoğlu da söz alarak, “Ülkemizin Kurucusu Büyük Atatürk’e dil uzatılmasına asla izin vermeyeceğiz” dedi. (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.