Alternatif çelenk sunuldu

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında Zonguldak Valilik önünde alternatif çelenk sunumu gerçekleştirildi.

Alternatif çelenk sunuldu
23 Nisan 2022 Cumartesi 13:32

Alternatif çelenk sunumunda, CHP, ADD, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Eğitim İş tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Atatürkçü Düşünce Derneği yönetim kurulu üyesi Melahat Bulut yaptı.

Bulut konuşmasında, “Bugün karanlıktan aydınlığa kavuştuğumu gündür. Türk milletinin kendi geleceğini belirlediği egemenliğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığını tüm dünyaya haykırdığı gündür bugün” diyerek şunları söyledi:

“Bugün Cumhuriyet ve İstiklalimizi gelecek kuşaklara emanet eden büyük önderimiz Atatürk’ün çocuklara armağan ettiği gündür. 23 Nisan 1920, Onurlu bir halkın Mustafa Kemal ile yan yana, Millet meclisini açtığı gündür. Kutlu olsun.

23 Nisanda ilk konuşmayı yapan Sinop Milletvekili Mehmet Şerif, ‘Meclisin açılışını milletimizin iç ve dış tam bağımsızlık içinde alın yazısının sorumluluğunu doğrudan doğruya yüklenip, kendi kendisini yönetmeye başladığını bütün dünyaya ilan ederek Büyük Millet Meclisini açıyorum’ sözleriyle dünyaya duyurdu.

Aradan geçen 102 yıl içerisinde Meclisimizin Tam bağımsızlık Türkiye’nin gerçek sesi, sözü olmasını bekledik. Ancak zaman içerisinde kurucu değerlerimizden uzaklaştığımızı gördük. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün en çok korktuğu, ‘Milli Egemenlik’ yerine şahsi idareye, geçilmesiydi oysaki, kendisine ömür boyu Cumhurbaşkanlığı teklif edildiğinde kesinlikle reddetmiş, partinin sürekli reisliğini de kabul etmemiştir. Parlamenter sistem Türkiye Cumhuriyeti’nin en temel kurucu ayarlarından biridir. Bu değerlerden asla vazgeçilmemelidir. Atatürk’ten ve kurucu değerlerimizden uzaklaşmak felakettir.

Bugün hala kuruluş için Atatürk’ün ‘Emperyalizme, sömürgeye karşı tam bağımsızlık, bağnazlığa, geri kalmışlığa karşı akılla, bilimle, uygarlık, savaşa karşı ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ formülünden daha gerçekçi bir çözüm yoktur, düşüncesi ışığında, ADD Zonguldak Şubesi olarak , Atamızın yolundan asla ayrılmayacağız. Atatürk İlke ve İnkılaplarının Bekçisi olacağız”
Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen Alternatif çelenk sunumuna, CHP İl Başkanı Murat Pulat, İlçe Başkanı Ebru Uzun, Eğitim İş Başkanı Kamuran Çataklı, Birleşik Kamu İş Zonguldak Temsilcisi Metin Kahveci, ADD yönetim kurulu üyeleri, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği yönetim kurulu üyeleri, bazı belediye meclis üyeleri ZOTEV Başkanı Fikret Zaman, CHP il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri katıldı. (Şaban YILMAZ)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.