Takım bile oluşturamayan kulüpler var, lig 19 Eylül’de nasıl başlayacak?

Zonguldak Kömürspor'dan TFF'ye... "Ligler ileri bir tarihte başlamalıdır"

Takım bile oluşturamayan kulüpler var, lig 19 Eylül’de nasıl başlayacak?
21 Ağustos 2020 Cuma 14:52

2019-2020 sezonunun izlerini henüz üzerinden atamayan 2 ve 3. Lig kulüpleri, 2020-2021 sezonu öncesi bir hayli sıkıntılı. Ekonomik kriz nedeniyle takım oluşturamayan birçok kulüp, haliyle kamp hazırlıklarına başlayamadı. Hal böyleyken TFF’nin lig başlangıç tarihini 19 Eylül olarak açıklaması kulüpleri endişeye sevk etti. Bu tarih ötelenmezse, birçok kulüp lige hazırlıksız girmek zorunda kalacak. Bu da ligin kalitesini bir hayli düşürecek.

Türkiye Futbol Federasyonu, 2 ve 3. Ligde 2020-2021 futbol sezonunun 19 Eylül’de başlayacağını duyurması kulüplerde endişeye neden oldu. Birçoğu transfere bile başlamayan kulüpler, 19 Eylül’ü erken tarih olarak görüyor. Dolayısıyla kulüplerde tarihin ötelenmesi konusunda bir beklenti oluştu.

2019-2020 futbol sezonunda koronavirüs salgını nedeniyle küme düşmenin kaldırılması üzerine TFF 2 ve TFF 3. Ligde takım sayısında artış yaşandı. Normalde 36 takımla oynanan 2. Ligde yeni sezonda 39, 53 takımla oynanan 3. Ligde ise 67 takım mücadele edecek.

Grup kuralarının Ağustos ayı sonunda çekileceği 2. Lig, yine Kırmızı ve Beyaz grup olmak üzeri ikiye ayrılacak. TFF, mesafe uzaklığı ve maliyet fazlalığını en aza düşürmek için grupları bölgesel ağırlıklı şekillendirmeyi planlıyor. 3 gruptan oluşan 3. Lig ise, takım sayısında yaşanan artış nedeniyle 4 gruba ayrılacak. Bu sezon alt liglerden terfi eden takım sayısı fazla olduğu için normalde 3’er takımın küme düştüğü 2 ve 3. Lig gruplarında yeni sezonda düşen takım sayısı artacak.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında seyircisiz oynanacak 2 ve 3. Ligde sezon 19 Eylül’de başlayacak. 2019-2020 sezonunun virüs riski nedeniyle bir hayli sarkması kulüplerin dengelerini bozarken, 2020-2021 sezonu planlamasının değişmesine neden oldu. Yeni planlama kapsamında sezonun Eylül ayı sonu ya da Ekim ayı başında başlamasını bekleyen kulüpler, TFF’nin 19 Eylül duyurusu üzerine beklenmedik bir durumla karşı karşıya kaldı. Birçoğu bırakın kampı transfere dahi başlamayan kulüpler zaman darlığından şikayetçi. Mart ayından bu yana futboldan uzak olan takımların 1 ay gibi kısa sürede sezona nasıl hazırlanacakları kafalarda büyük bir soru işareti oluşturdu.

Dolayısıyla pandemi nedeniyle ekonomik yapı başta olmak üzere her yönden büyük kayıplar yaşayan kulüpler, yeniden toparlanmak için 19 Eylül’e kadar olan sürenin az olduğu görüşünde. Hem transfer, hem de kamp aşamasındaki yapılanmanın daha sağlıklı yapılabilmesi için TFF’den başlangıç tarihini ötelemesini umut eden birçok kulüp, bu konu üzerinde beklenti içine girdi.

ŞAFAK Spor’un edindiği bilgiler, başlangıç tarihinin ötelenmesi konusunda kulüplerin TFF’ye müracaat etmeye hazırlandıkları yönünde. 2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği Derneği tarafından yapılması beklenen müracaat kabul görürse, 19 Eylül olarak belirtilen tarih, transfer, kadro ve kamp hazırlıklarının daha sağlıklı yapılabilmesi için ileriye ötelenebilir.

“Bu kısa sürede hazırlanmak mümkün değil”

ŞAFAK Spor, zaman darlığına ilişkin Zonguldak Kömürspor teknik direktörü Serkan Afacan'ın görüşlerini aldı. 

Sezon öncesi hazırlık döneminin en az 45 gün olması gerektiğini ve daha önceki sezonlarda bunun hep böyle olduğunu  kaydeden Afacan, “Liglerin başlama tarihi 19 Eylül olarak açıklanması kabul edilebilir bir şey değil. Pandemi, kulüpleri her yönüyle yıprattı. Yeni yeni toparlanma sürecine giren kulüpler, daha geçen sezonun izlerini üzerinden atamazken, yeni sezonun başlangıç tarihi 19 Eylül olarak açıklandı. Bu süre çok dar. Birçok kulüp henüz transfere başlamadı. Haliyle kadrolar oluşmadı. Ligler 4-5 takımdan ibaret değil. 2 ve 3. Ligde 106 kulüp yer alacak. Bu kulüplerin bir çoğu kadro kurmadı ya da kuramadı. Başlangıç tarihinin ötelenmesi kulüplerin ve futbolcuların menfaatine olacak. Zaten bir aylık süre antrenman bilimi açısından hiç normal değil. Futbolcu bu sürede kesinlikle lige sağlıklı bir şekilde hazırlanamaz. Sezonun hemen başında ciddi sakatlıklarla karşı karşıya kalabiliriz. Bu kararın bir kez daha gözden geçirilmesini istiyoruz. Başlangıç tarihi kesinlikle ötelenmelidir” şeklinde ifadelerde bulundu.

HABER / Hüseyin EKİNCİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.