Sadece Bölgesel Amatör Lig başlayacak, yerel ligler oynanmayacak

Pandemi nedeniyle geçen yıl Mart ayından bu yana derin sessizlik içindeki Bölgesel Amatör Lig (BAL) 17 Nisan Cumartesi günü başlayacak

Sadece Bölgesel Amatör Lig başlayacak, yerel ligler oynanmayacak
27 Şubat 2021 Cumartesi 15:03

Bölge bölge 52 gruptan oluşacak ligde normal sezon 15 hafta sürecek. Her grubun birincisi bölge şampiyonasına katılacak, sonuncusu bir alt lige düşecek. 52 takımın katılımıyla 9 gruptan oluşacak bölge şampiyonası sonunda 9 takım 3. Lige yükselecek.

Koronavirüs salgını nedeniyle geçen yıl Mart ayında mevcut haliyle tescil edilen, salgının devam etmesi üzerine ötelenen 2020-2021 Bölgesel Amatör Lig sezonu 17 Nisan Cumartesi günü başlayacak. Uygulanmaya başlandığı 2010 yılından bu yana normalde 11 veya 12 gruptan oluşan lig, yeni sezonda pandemi şartları ve iller arasındaki mesafe dikkate alınarak 52 gruba ayrılacak. Gruplar yakın illeri kapsayacak şekilde bölge bölge oluşturulacak.

Grup müsabakalarının ardından bölge şampiyonaları oynanacak

STATÜ BELLİ OLDU

Bölgesel Amatör Ligde yeni sezonda farklı bir statü uygulanacak. Gruplardaki müsabakalar, takım sayılarına göre iki veya üç devreli lig usulüne göre oynanacak. Her grubun birincisi, bölge birinciliği müsabakalarına katılmaya hak kazanacak, en altta yer alan takım ise kendi ilinin yerel ligine düşecek.

Bölge şampiyonasına katılma hakkı kazanan 52 takım, 9 ayrı tarafsız grup merkezinde toplanacak. Maçlar sonunda bölge birincisi 9 takım TFF 3. Lige terfi edecek.

ZONGULDAK’TAN 3 TAKIM MÜCADELE EDECEK

Yarı profesyonel ligde Zonguldak’ı bu sezon Ereğli Belediyespor, Devrek Belediyespor ve Kilimli Belediyespor olmak üzere 3 takım temsil edecek. Ereğli ile Devrek sezon hazırlıklarını sürdürürken, yönetim boşluğu yaşayan Kilimli’de henüz ses seda yok.

Ereğli Belediyespor'u bu sezon Ercan Yaman, Devrek Belediyespor’u ise Zonguldaksporlu eski futbolcu Büyük Savaş lakaplı Savaş Demiral çalıştıracak. Uzun aradan sonra Bölgesel Amatör Ligdeki yerini alan Kilimli’de teknik ekip, yönetimin şekillenmesinin ardından belli olacak. Sarı-Siyahlı takım, teknik ekibin ardından transfere yönelip kadrosunu oluşturacak.

YEREL AMATÖR LİGLER OYNANMAYACAK

Pandeminin devam etmesi nedeniyle amatör liglerdeki heyecan Bölgesel Amatör Ligde sınırlı kalacak. Yerel seviyedeki hiç bir amatör futbol ligi bu sezon oynatılmayacak.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Amatör İşler Kurulu’nun bu konudaki açıklaması şu yönde: “2020-2021 futbol sezonunda takvimin daralması ve devam eden pandemi şartları nedeniyle Süper Amatör Lig, 1. Amatör Küme ve alt yapı liglerinin oynatılmamasına karar verilmiştir. Kulüplerimizin bu sezon için herhangi bir işlem yaptırmasına gerek yoktur. Kulüplerimize önemli duyurulur.”

HABER / Hüseyin EKİNCİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.