Kulüpler TFF’ye açık çağrıda bulundu: Oynamak istemiyoruz!

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ‘DEVAM’ kararı üzerine 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği’nden açıklama geldi

Kulüpler TFF’ye açık çağrıda bulundu: Oynamak istemiyoruz!
27 Haziran 2020 Cumartesi 15:41

89 kulübün yer aldığı 2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği yönetim kurulu, “18 Temmuz” kararının bir kez daha gözden geçirilmesi için Türkiye Futbol Federasyonu’na çağrıda bulundu, şartlar göz önünde bulundurulup liglerin mevcut son haliyle tescil edilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Koronavirüs salgını nedeniyle 19 Mart’ta tatil edilen 2 ve 3. Lig, 126 günlük aranın ardından 19 Temmuz’da kaldığı yerden yeniden başlayacak. 2 ve 3. Ligde yer alan 89 kulübün 79’unun virüs salgını ve imkansızlar göz önünde bulundurarak “Oynamak istemiyoruz” şeklinde verdiği öneri dilekçesine rağmen liglerin oynatılacak olması tepkiye yol açtı.

2. ve 3. Lig Kulüpler Birliği yönetim kurulu, konuya ilişkin olarak yazılı açıklamada bulundu. 2 ve 3. Ligde yer alan 89 kulübün yüzde 90’ının yapılan oylamada hem virüs salgını, hem de imkansızlar nedeniyle liglerin oynanmaması yönünde irade ortaya koyduğunun altının çizildiği açıklamada, ayrıca Temmuz-Ağustos sıcağında oynanacak futbolun, futbolcu sağlığı için büyük bir risk oluşturduğu kaydedildi.

Dikkat çeken iki temel konu dışında ekonomik kriz içindeki kulüplerin devam eden pandemi sürecinde ne kendilerini, ne de futbolcularını koruyacak fiziki şart ve imkanlara sahip olmadığı kaydedildi.

Temmuz-Ağustos sıcağında üstüne üstlük sentetik zeminde oynanacak futbolun futbolcuları sağlık yönünden çok zorlayacağına dikkat çeken Kulüpler Birliği, ayrıca çok sayıda statta ışıklandırma sisteminin olmadığını dolayısıyla maçların mecburen 16.00’da oynatılmak zorunda kalınacağına, bunun da insan sağlığını tehdit edecek boyutta risk oluşturduğuna vurgu yaptı.

İşte, Kulüpler Birliği’nden TFF’ye hitaben yapılan açıklama:

“2 ve 3. Lig kulüplerinin 89 temsilcisi olarak 17 Mart’ta Türkiye’de 18 vaka varken başlayan pandemi sürecinde gerek birliğimiz, gerekse kulüplerimiz örnek alınacak bir duruş göstererek devletinin ve Türkiye Futbol Federasyonu’nun yanında hiçbir talepte bulunmadan sürece destek vermiştir.

100 günlük pandemi sürecinde hem hiçbir maddi talepte bulunmayan kulüplerimiz hem de spor kamuoyuna bir demokrasi dersi vererek 89 kulübü kapsayan bir eğilim yoklaması yaparak TFF’nin karar mekanizmasına destek olmuştur. Kulüpler ile yapılan oylamalarda sürekli artan imkansızlıklar sebebiyle son 6 haftanın oynanmama yönünde kulüplerimiz ciddi bir irade koymuştur. Tüm senaryolar TFF’nin önüne kulüplerimizin talebi olarak aynı Süper Lig ve TFF 1. Lig gibi konmuştur. Kulüplerimizin yüzde 90’ı, oynamamayı tercih ederken Play-Off ile diğer seçenekleri TFF’nin takdirine bırakmıştır.

Burada son ana kadar oynanmama kararının çıkmasını beklerken, bazı sebepler ile 18 Temmuz 2020 itibari ile maçların oynanması yönünde açıklama yapılması yüzde 90 oranında irade ortaya koyan kulüplerimizi yok saymıştır. Öncelikle kulüplerimizin neredeyse tamamı pandemiden kendileri ve futbolcularını koruyacak fiziki şart ve imkanlara sahip değildir. Müsabakaların tamamının Temmuz-Ağustos sıcağında saat 16.00’da oynanacak olması ciddi risk teşkil edecektir. Statların çoğunda ışıklandırma olmaması ve sentetik sahalarda gündüz maçları insan sağlığını tehdit edecek boyutta risk oluşturmaktadır.”

TFF’DEN KARARI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRMESİ İSTENDİ

*** 1 Temmuz’da başlayacak transfer dönemine istinaden oluşacak transfer piyasası haksız rekabet yaratacaktır.

*** 2. Ligden 1. Lige çıkacak takımlara hazırlık, yabancı transferi, passolig ve gerekli fiziki şartlar için yeterli zaman kalmamaktadır.

*** Kısa bir hazırlık dönemi ile takımlarımız Temmuz sıcağında haftada bir maçı yıpranarak da olsa oynayabilirler ancak gerek seyahat şartlarının zorluğu gerekse birçok sahanın sentetik olması haftada bir deplasmanlı maç oynarken ciddi sakatlıklara yol açacaktır.

*** Maçlardan iki gün evvel test yapılması, tek kişilik odalarda konaklama, sosyal mesafe ile çift otobüs seyahatleri 2 ve 3. Ligde hayalden öteye geçemez.

*** TFF’nin hazırlamış olduğu müsabaka protokolü gereği 89 kulübün haftada 90 bin test yapma zorunluluğu ve testlerin maliyeti.

*** Altı haftada oynanacak lig ve üstüne Play-Off maçları 2020-2021 sezonu programının ancak Ekim başı başlamasına izin verecektir ki bunun genç bir sezon başlangıç tarihi olduğu görüşündeyiz. Bu takvimde sporcu sağlığı vs. yönüyle kısaltılma şansı hiç yoktur.

*** 2 ve 3. Lig Kulüpler Birliği olarak tekrar ediyoruz; artan covid-19 riski ve içinde bulunduğumuz yetersiz fiziki ve maddi şartlardan dolayı kalan sürede maçların öncelikle insan sağlığı açısından büyük risk teşkil ettiğini ve bu sebeple Sağlık Bakanlığı ile Bilim Kurulu’nu göreve davet ederken, TFF’nin haklı ve mantıklı talebimizi bir kez daha gözden geçirmesini önemli rica ediyoruz.

*** Bu noktada kararın değiştirilmesi için kulüplerin demokratik çoğunluğunun net talebi yönünde oynanmadan sonlandırılması talebimizi insan sağlığı ve kulüplerin pandemi dolayısıyla yaşadığı madde kaygılar göz önünde bulundurularak ivedilikle talep ediyoruz.”

HABER / Hüseyin EKİNCİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.