İşçi Milli takımı, Akhisarspor maçına maden ocağından çıkacak!

Gençlik Spor İl Müdürlüğü’nün ‘Maden Ocağı projesi’, Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun destekleriyle 5 Eylül’e kadar tamamlanacak

İşçi Milli takımı, Akhisarspor maçına maden ocağından çıkacak!
23 Ağustos 2021 Pazartesi 14:46

TFF 2. Ligde, İşçi Milli takım diye nitelendirilen Zonguldak Kömürspor, 5 Eylül Pazar günü Karaelmas Kemal Köksal Stadı’nda Akhisarspor’la oynayacağı sezonun ilk maçına özel olarak hazırlanacak mini maden ocağından çıkacak.

2015-2016 sezonundan bu yana aralıksız 5 sezondur 2. Ligde mücadele eden Zonguldak Kömürspor, 2021-2022 sezonuyla birlikte ilk kez sezonun ilk maçını Karaelmas Kemal Köksal Stadı’nda oynayacak. Kırmızı-Lacivertli takım, daha önceki sezonlarda kapalı tribün ve çim zemin yenileme işi nedeniyle Devrek İlçe Stadı, fikstür gereği ise İzmir, Manisa ve Bursa’da oynamıştı.

FUTBOLDA BİR İLK OLACAK

6’ncı 2. Lig sezonunda ilk hafta maçının Karaelmas Kemal Köksal Stadı’nda oynanacak olması üzerine farklı bir konsept çalışması içine girildi. Gençlik Spor İl Müdürü Hakan Yüksel’in fikri üzerine hazırlanan proje doğrultusunda, kapalı tribün altındaki soyunma odası ile çıkış kapısı arasındaki koridora maden ocağını simgeleyen mini bir tünel inşaa edilecek. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) destekleriyle yapılacak tünel gerçeğini aratmayacak.

Tünel yapımı sırasında yeraltında emniyeti sağlamak adına oluşturulan tahkimat sisteminin, malzemeleriyle birlikte tıpkısının aynısı kurulacak. Ayrıca tünel boyunca kenarlara konulacak kömür parçalarıyla emeğe ve alın terine vurgu yapılacak. Böylelikle stat içinde yeraltı maden ocağı havası oluşturulacak.

Ölçüleri alınıp yapımı başlayan mini maden ocağı tüneliyle birlikte Zonguldak Kömürspor, Akhisarspor maçı ve sonrasında iç sahada oynayacağı tüm maçlarda seremoniye bu tüneli kullanarak çıkacak. Kafalarına madenci bareti takacak futbolcular, ardından kapalı tribüne yönelip seyirciyi selamlayacak.

Futbolda bir ilk olacak proje camiada daha şimdiden büyük bir merak oluşturdu.

Öte yandan, kentte 1945 yılında Kömürspor adıyla kurulan, 1966 yılında Zonguldakspor, 2012 yılında Zonguldak Kömürspor adını alan kırmızı-lacivertli kulüp, özellikle 1974-1988 yılları olmak üzere aralıksız 14 yıl mücadele ettiği Süper Ligde, Karaelmas Kemal Köksal Stadı'nda oynadığı maçlarda sahaya elinde Türk bayrağı olan maden işçisi öncülüğünde çıkmış, günümüze kadar gelen bu gelenekle birlikte "İşçi Milli takımı" adı altında özel bir kimlik kazanılmıştı.

HABER / Hüseyin EKİNCİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.