Futboldan kazandığı parayla yarış atı satın aldı

Yarış atına olan merakı üzerine aldığı İngiliz atıyla görenleri şaşkına çeviriyor

Futboldan kazandığı parayla yarış atı satın aldı
30 Ocak 2021 Cumartesi 17:21

Zonguldak’ta, 27 yıldır amatör olarak futbol oynayan Emre Baykal, futboldan kazandığı parayla yarış atı satın aldı. ‘Casnar’ adındaki ata gözü gibi bakan amatör futbolcu, futbola pandemi nedeniyle ara verilince zamanının büyük bir bölümünü atının bakımına ayırıyor.

1994 yılında başladığı futbolda 20’ye yakın kulüpte forma giyen 41 yaşındaki futbolcu hayvanlara olan sevgisiyle biliniyor. Futbol dışında hayatının büyük bir bölümünü bahçesinde beslediği hayvanlarla geçiren Emre Baykal’ın ayrıca yarış atlarına karşı aşırı bir sempati ve merakı var.

Bu merak nedeniyle hiçbir at yarışını kaçırmayan, fırsat buldukça hipodromda canlı heyecan yaşayan yılların futbolcusu, pandemi nedeniyle amatör futbol liglerine ara verilince, aklının köşesinde her zaman var olan yarış atlarından birini almaya karar verdi.

Bu kararını arkadaşlarıyla paylaşan Baykal, büyük destek görünce uzun yıllar futboldan kazandığı parasıyla takipçisi olduğu Casnar adındaki İngiliz atını satın aldı.

Türkiye’de 14 yarışta boy gösteren, en son Kasım 2020’de Kocaeli’de koştuğu yarışta ikinci gelen 5 yaşındaki atına gözü gibi bakan Emre Baykal, futboldan uzak kaldığı bu dönemde atıyla yakından ilgileniyor. Evinin hemen yanındaki ahırda beslediği atının günlük bakımı ve doğru beslenmesi için aylık 1,5 ila 2 bin TL para harcayan Baykal, zaman zaman şehir turu yaptığı atıyla görenleri şaşırtıyor.

Atının sağlığını ön planda tutan hayvansever futbolcu, yüksek kalitede kauçuktan nal yaptırdığı atının bu sayede sert zeminde rahat yürümesi ve koşmasını sağlıyor.

Bir çok kez şehir turu yaptığı yarış atıyla dikkatleri üzerine çeken hayvansever futbolcu, “Hayvanlara olan sevgim küçük yaşlardan bu yana süre geliyor. Bahçemde beslediğim köpekler var. Atlara özellikle yarış atlarına olan bir sempatim vardı. İmkan oldu, yarış atı sahibi oldum. Özel olarak yaptırdığımız ahırda bakıyoruz. Bakımı tabiki kolay değil fakat zamanımın büyük bir bölümünü Casnar’a ayırıyorum. Bakımı, hele hele sağlığı çok önemli. Doğru beslenmesi lazım. Aylık 2 bin TL’ye varan bir masrafımız oluyor fakat onun için değer. Gözüm gibi bakıyorum. Zaman zaman şehirde tur atıyoruz. Bana ve Casnar’a meraklı gözlerle bakıyorlar. Fotoğraf çektirmek isteyen oluyor. Tabi ki kimseyi kırmıyorum. Bu iş bir hobi. Yarış atları ilgi ister, bakımı doğru beslenmeyi gerektirir, bakımı şarttır. Bunları üstlenmek kolay değil fakat benim için büyük bir zevk” dedi.

HABER / Hüseyin EKİNCİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.