Futbol için karar verildi... En erken Haziran!

Türkiye Futbol Federasyonu’ndan futbolun geleceğiyle ilgili flaş açıklama

Futbol için karar verildi... En erken Haziran!
03 Nisan 2020 Cuma 12:20

Ülkemizde 11 Mart’ta yaygın hal almaya başlayan koronavirüs salgını nedeniyle ileri bir tarihe ertelenen futbol liglerinin en erken Haziran ayı başında oynanabileceği vurgulandı. Takvim, Haziran olarak belirlense de virüsten ne zaman kurtulacağımız belli olmadığı için bu tarihin sarkma olasılığı da var.

Türkiye Futbol Federasyonu, 19 Mart’ta ileri bir tarihe ertelediği futbol liglerinin geleceğiyle ilgili açıklamada bulundu. Haziran ayı başı en erken tarih olarak belirlendi.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ile dün yapılan telekonferansın ardından alınan karar, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından spor kamuoyuna duyuruldu. Federasyon, tüm kulüplerin uzun süredir merakla beklediği tarihi en erken Haziran ayı başı olarak belirledi. Virüs salgınından ne zaman kurtulacağımız belli olmadığı için bu tarihin sarkma durumu da var. Federasyon açıklamasında ayrıca yarıda kalan liglerin tamamlanması için çaba verildiğinin altını çizdi.

Hazırlık aşaması da göz önünde bulunduruldu

19 Mart’tan bu yana askıda olan ligler nedeniyle tüm futbolcular evlerine kapandı. Formda kalmak için evlerinde her ne kadar bireysel antrenman yapsalar da fizik-kondisyon yönünden bir hayli kayıp yaşayan futbolcuların yeniden form kazanmak için kısa bir süre hazırlık aşamasından geçmesi gerekecek. Bu durumu göz önünde bulunduran federasyon, Haziran başını en uygun tarih olarak belirledi. Bu konudaki açıklamada, “Bu durumda takımlarımızın hazırlık süreci de göz önünde bulundurulmuştur. Dolayısıyla takvim en erken Haziran ayı olarak belirlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

İşte Futbol Federasyonu’ndan liglerle ilgili yapılan açıklama:

"Bilindiği üzere Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenen "Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı"nın ardından, Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu başkanlığında yeni tip koronavirüs salgınına ilişkin sportif tedbirlerin belirlenmesi amacıyla 19 Mart'ta yapılan toplantıda liglerin ertelenmesi kararı alınmıştır.

Federasyonumuz tarafından o tarihten bu yana koronavirüs ile ilgili oluşan şartlar gözlemlenmekte olup, gelişmeler Gençlik ve Spor Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu ve UEFA ile koordineli bir şekilde değerlendirilmektedir.

Önceliğimiz daima sporcularımız, futbola hizmet eden tüm bireylerimiz ve taraftarlarımızın sağlığıdır.

Bu nedenle tüm çabamız, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonunda, Bilim Kurulumuzun tavsiyeleri doğrultusunda insan hayatı önceliğinden taviz vermeden, UEFA ile de ortak hareket ederek liglerimizde 2019-2020 sezonunun sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını sağlamak içindir.

Nitekim UEFA'nın 55 üye ülke Federasyonu ile 1 Nisan Çarşamba günü video konferans yöntemiyle yaptığı toplantıdaki tavsiyesi ve beklentisi de bu yöndedir. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Andrea Agnelli ve Avrupa Ligler Birliği Başkanı Lars-Christer Olsson imzalı dün gece tüm paydaşlar ile paylaşılan ortak mektupta da ne kadar gecikme olursa olsun sezonun tamamlanmasının önemi ve önceliğinin altı çizilmiştir.

Ayrıca kulüplerin oyuncuları ve diğer sözleşmeleriyle ilgili UEFA'yla temasta olunup konu hakkında UEFA'nın oluşturduğu çalışma gruplarının tavsiyeleri de dikkate alınacaktır.

Bu kapsamda liglerle ilgili süreç; devletimizin kararları, Bilim Kurulu'nun tavsiye raporları, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonuyla UEFA'nın da görüşleri doğrultusunda Mayıs ayının ilk haftasında TFF Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecektir.

Bu durumda takımlarımızın hazırlık süreci de göz önünde bulundurulduğunda liglerimiz en erken Haziran ayı başında oynanabilecektir. Federasyonumuzun gelişmelere göre yukarıda belirtilen tüm şartlara uygun olarak 10 alternatifli senaryosu, planı ve programı da hazırdır. Kamuoyunun bilgilerine saygıyla duyurulur.

HABER / Hüseyin EKİNCİ

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.