“ZONSİAD adındaki Zonguldak’ı kesinlikle çıkarmalı!”

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Merkez ilçe Başkanı Ebru Uzun, Devrek’te bir dernek adına toplanan bağışların ZONSİAD tarafından Ak Partiye bağışlandığını iddia ederek bunun suç olduğunu söyledi.

“ZONSİAD adındaki Zonguldak’ı kesinlikle çıkarmalı!”
08 Kasım 2022 Salı 14:34

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Merkez ilçe Başkanı Ebru Uzun, Devrek’te bir dernek adına toplanan bağışların ZONSİAD tarafından Ak Partiye bağışlandığını iddia ederek bunun suç olduğunu söyledi.

ZONSİAD’ın AKP’li iş adamlarının değil, Zonguldaklı işadamlarının derneği olduğunu belirten Uzun, “ZONSİAD adındaki Zonguldak’ı kesinlikle çıkarmalıdır” dedi.

Dernek bir siyasi partiye bağış yapamaz diyen CHP Zonguldak Merkez ilçe Başkanı Ebru Uzun, açıklamasına şöyle devam etti:

“ZONSİAD’A ULAŞTIRILAN YARDIM PARALARI AKP’YE BAĞIŞLANMIŞ”

“Zonguldak AKP'nin son zamanlarda yaptığı her yardımı boy boy fotoğraflarla reklam yapması hiç hoş bir tavır değil. Bir kere olsun eyleminizle, söyleminiz birbirini tutsun. Ağzınızdan ne çıkıyorsa tam tersini yapıyorsunuz. Hani sağ elin verdiğini, sol el görmeyecekti! Devrek’teki bir köy adına kurulmuş bir derneğe yardım toplatmışlar. ZONSİAD’a ulaştırmışlar. Onlar da AKP’ye bağış yapmış. Sonra hep birlikte kameralara poz vermişler yardıma muhtaç ettikleri vatandaşlarımıza dağıtacaklarının reklamını yapıyorlar. Yapamazsınız yasal olarak suçtur bu.

“ZONSİAD, AKP İLE AÇIK İŞBİRLİĞİ YAPIYOR”

ZONSİAD, AKP’li iş adamlarının değil, Zonguldaklı işadamlarının derneği sözde. Ama AKP ile açık işbirliği yapıyor. Hepimiz bir derneğe üye ya da yöneticiyiz ama siyasi kimliklerimizi asla karıştırmıyoruz. Ayrıca dernekler siyasi faaliyetlerde bulunamazlar. Bir partinin kolu gibi görüntü veremezler. Bu derneğin hiç mi CHP’li üyesi yok mesela. Dahası yardım toplarken biz bunu AKP’ye bağışlayacağız demişler mi? Bu bağışçıların iyi niyetini de açık bir suiistimal etmek anlamına da gelmiyor mu?

“DERNEK SİYASİ PARTİYE BAĞIŞ YAPAMAZ”

Suç çok. Dernek bir siyasi partiye bağış yapamaz. Anayasa Mahkemesinin açık kararı bu. Dernekler Kanunu'nun 10. maddesi, "Dernekler, tüzüklerinde gösterilen amaçları gerçekleştirmek üzere, benzer amaçlı derneklerden, siyasi partilerden, işçi ve işveren sendikalarından ve meslekî kuruluşlardan maddî yardım alabilir ve adı geçen kurumlara maddi yardımda bulunabilirler" diyor. Ancak, “Anayasa Mahkemesi 5 Nisan 2007 tarihli ve E.:2004/107, K.:2007/44 sayılı kararıyla bu fıkrada yer alan ve adı geçen kurumlara maddi yardımda bulunabilirler” bölümünü, siyasi partiler yönünden iptal etti. Dolayısıyla ortada açık suç var. Normal koşullarda derneğin yardım toplama için karar alması, bunu da ilgili valiliğe onaylatması, kampanya için özel bir ekip oluşturması lazım. Bunların karar defterinde açık şekilde yazılı olmaları, Valilik izninin karar numarası ile tarihinin belli olması gerekir.

DERNEKLER KANUNUNA GÖRE SUÇ!

Hadi diyelim Yardım Toplama Kanunu’na göre işlemleri yaptılar, ne topladılarsa kampanya sonunda bunu Valiliğe bildirip onların bilgisi dahilinde gerekli yere iletmeleri gerekir. Yasal mevzuata göre, “Canımın istediğine veririm” diyemezler. Hele bir siyasi partiye asla. Yardımların kimden hangi suretle alındığı, nakit yardım varsa hangi hesap numarasına paranın yatırıldığının belli olması gerekir. Ötesi Dernekler Kanunu’na göre suç. Görevi kötüye kullanma başta pek çok suç var ortada. Yardımların bir kaydı yoksa o vakit Yardım Toplama Kanunu’na muhalefet var. SMA hastası çocukları için çırpınan annelere kanuna aykırı diye para toplamaları için bin türlü zorluk çıkaran devlet Dernekler Kanunu’na açık aykırı bu işlemi görmeden gelemez. En önemlisi de bir partinin yan örgütü gibi çalışan ZONSİAD adındaki Zonguldak’ı kesinlikle çıkarmalıdır.”

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.