Zonguldak zehir soluyor, bakanlık denetim yapıyoruz diyor!

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak'taki hava kirliğinin hafife alındığını söyledi.

Zonguldak zehir soluyor, bakanlık denetim yapıyoruz diyor!
11 Haziran 2020 Perşembe 17:00

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Zonguldak’taki hava kirliğinin hafife alındığını söyledi.

Zonguldak’taki hava kirliliği ile ilgili olarak TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesi Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlanan Ünal Demirtaş; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verdiği yanıtta; “01.01.2015-08.04.2020 tarihleri arasında Zonguldak ilinde 983 tesiste denetim yapılmış olup,227 adeti hava konusunda yapılan denetimlerdir. Zonguldak ilinde söz konusu tarihler arasında 69 adet tesise idari para cezası uygulanmış olup, bu tesislerden hava konusunda 10 adetine idari para cezası uygulanmıştır” diyor.

CHP’li Demirtaş şunları ifade etti;

“2019’DA ZONGULDAK’TA HAVA KALİTE İNDEKSİ TEHLİKE ALARMI VERDİ!

Ulusal Hava İzleme Ağı verilerine göre Şubat 2019’da Zonguldaklılar 166’lık değer ile sağlıksız olarak tanımlanan havayı solumak zorunda kalmış, Mart 2019’da bu değer 0-50 aralığının üzerinde belirlenmiştir. Haziran ayında 180’lik hava indeksi ile yine sağlıksız olarak belirlenen aralıkta olan Zonguldak’ta, Ekim 2019’da hava kalite indeksi 346 ile ‘tehlikeli’ alarmı vermiştir. Gereken denetim ve idari yaptırımlar uygulanıyorsa hava kalite indeksinin tehlike alarmı vermesinin sebebini de Sayın Bakanın açıklaması gerekiyor. Kaldı ki son dönemde vatandaşlarımızdan en yoğun şekilde aldığımız şikayet hava kirliliği. Zaten  2019 yılına ait bu veriler bile Zonguldaklıların hava kirliliği açısından ne kadar sağlıksız bir ortamda bulunduğunu göstermeye yetmektedir. Özellikle termik santrallerinin yoğun olarak bulunduğu Çatalağzı Bölgesi’nde baca filtreleri olmaksızın çalışılması hava kirliliği değerlerini tehlikeli sınırına yükseltmiştir.

HAVA KİRLİLİĞİ ÖLDÜRÜR!

Zonguldak merkezdeki hava kirliliği sorunu, Kdz. Ereğli ilçesinde de alarm verecek düzeydedir. Geçtiğimiz günlerde bazı basın yayın organları tarafından tehlikeli olarak tanımlanan 493 indeksine ulaştığı bilgisi yer almıştır. Daha sonra bu bilginin doğru olmadığı ifade edilmişse de kamuoyunda hava ölçümleri konusunda şüphe doğmuştur. Zaten özellikle son günlerde Kdz. Ereğli’de gözle görünür ve insan sağlığını belirgin şekilde etkileyen hava kirliliği vatandaşlarımız tarafından yoğun bir şekilde dile getirilmektedir.

Kaldı ki resmi verilere bakıldığında da Kdz. Ereğli’de hava kirliliği sorunun hassas ve insan sağlığı açısından risk teşkil edecek boyuttadır. Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı verilerine göre; Kdz Ereğli’de; 10 Mart’ta 141 olan hava kalitesi değeri,11 Mart’ta 137,12 Mart’ta 154, 13 Mart 147, 14 Mart 142 olarak tespit edilmiştir. İnsan sağlığı açısından risk teşkil edecek düzeyde olan bu değerler karşısında acilen önlem alınması gerekmektedir.

RADİKAL ÖNLEMLER ALINMALI!

Bugün geldiğimiz noktada Zonguldak pek çok konuda olduğu gibi hava kirliliği konusunda da gerekli önlem ve tedbirlerin alınmadığı ve vatandaşlarımızın kaderi ile başbaşa bırakıldığı bir kent durumundadır. Oysa yapılması gereken Zonguldak ve Kdz. Ereğli’deki hava kirliliğinin nedenleri ile bu nedenlerinin ortadan kaldırılması için alınacak önlemlerin tespit edilmesidir. Sağlık Bakanlığı ile koordineli bir şekilde oluşturulacak eylem planı ile Zonguldak’taki hava kirliliğinin çözülmesi için radikal önlemlerin alınması gereklidir” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.