Yavuzyılmaz: “Sorumlu Bakanlıklar uyarıldı”

Zonguldak’ta geçtiğimiz hafta, elverişsiz hava koşullarının ardından farklı bölgelerde peş peşe meydana gelen heyelanlar kent ulaşımı önemli ölçüde aksatırken, dev kayaların düştüğü yollarda can kaybının olmaması olası bir faciayı önlemişti.

Yavuzyılmaz: “Sorumlu Bakanlıklar uyarıldı”
31 Ocak 2022 Pazartesi 16:50

Zonguldak’ta geçtiğimiz hafta, elverişsiz hava koşullarının ardından farklı bölgelerde peş peşe meydana gelen heyelanlar kent ulaşımı önemli ölçüde aksatırken, dev kayaların düştüğü yollarda can kaybının olmaması olası bir faciayı önlemişti.

İlkin, Kilimli ilçesinde, TCDD’nin 202 demiryolu güzergâhında, ardından Zonguldak - Ereğli Karayolunun Ilıksu mevkiinde ve son olarak Ereğli - Alaplı Karayolunun tersaneler bölgesinde meydana gelen heyelanlar büyük korkuya neden olurken, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığının, sorumluluk alanlarına giren bölgelerde gerçekleşebilecek heyelanlara karşı daha öncesinden uyarıldığı ortaya çıktı.

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz’ın konuya ilişkin 2021 yılında, farklı tarihlerinde verdiği önergelerinde, İlgili Bakanlıklara, il genelindeki aktif ve potansiyel heyelan alanlarının belirlenmesi için güncel çalışmaların olup olmadığı, olası bir faciaya karşı hangi önlemlerin alındığı ve son 10 yılda heyelanlardan etkilenen afetzedelerin durumuna ilişkin soruları dikkat çekerken sorumlu Bakanlıklardan gelen yanıtlarda önemli detaylar açıklandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun imzasını taşıyan 03.05.2021 tarihli yanıtta;

“Zonguldak ili sınırları içinde Karayolları Genel Müdürlüğünün sorumluluk ağındaki yollarda aktif heyelan sahaları yol yapım esnasında MTA Yer Bilimleri Editörü ve saha gözlemleri ile belirlenen heyelan noktaları için gerekli proje ve araştırma çalışmaları (sondaj, inklinometre ölçümleri vb.) yapılmaktadır. Söz konusu yollarda meydana gelen heyelanların ıslah çalışmaları, Karayolları Genel Müdürlüğü ve yüklenici firmalar tarafından tamamlanmıştır.” İfadesine yer verilirken

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasını taşıyan 22.09.2021 tarihli yanıtta;

“Zonguldak ili sınırlar genelinde 2010 yılından bu yana yaşanmış heyelan afetleri sebebiyle 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirler İle Yapılacak Yardımlara Dair Kanun kapsamında 2010 yılından 2021 yılına kadar 14 adet jeolojik etüt raporu düzenlenerek toplamda 424 konutun heyelan afetinden etkilendiği tespit edilerek afete maruz bölge kararları alınmış ve 7269 sayılı Kanun çerçevesinde gerekli yardımlar yapılmıştır. Ayrıca Zonguldak ilinin heyelan duyarlılık haritası oluşturulmuş ve 1462 adet heyelan envanter alanı belirlenmiştir” denildi.

Önergelerin sahibi Yavuzyılmaz ise, 2021 yılında da il genelinde, farklı bölgelerde peş peşe heyelan olduğunu ve faciaların yine ucuz atlatıldığını hatırlatarak “alınan tedbirlerin etkinliğinin sorgulanması ve bir faciaya dönüşmemesi için önlemlerin acil olarak arttırılması gerektiğini” söyledi. (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Selami ince - 7 ay önce
Yavuzyılmaz yaptığı çalışmalar ile ulusalda ülkeyi sallıyor Zonguldak sorunlarını da ihmal etmiyor. Çok yönlü, çok başarılı ve gelecek vadeden bir siyasetçi. Zonfuldakın gururu