Ülkemizde kadınların statüsü geriye gitti

İYİ Parti Zonguldak İl Kadın Politikaları Başkanlığı ve Merkez ilçe Başkanlığı ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ kutlandı.

Ülkemizde kadınların statüsü geriye gitti
08 Mart 2021 Pazartesi 14:19

İYİ Parti Zonguldak İl Kadın Politikaları Başkanlığı ve Merkez ilçe Başkanlığı ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ kutlandı.

Madenci Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasına İyi Parti Merkez ilçe Başkanı Dilay Küçük, CHP Merkez ilçe Başkanı Ebru Uzun, İYİ Parti İl Kadın Politikaları Başkanı Dilek Demirel, CHP İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır ve partili kadınlar katıldı.

İYİ Parti İl Kadın Politikaları Başkanı Dilek Demirel, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ nedeniyle yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

ÜLKEMİZDE KADINLAR MEDENİYET SEVİYESİNE ULAŞACAĞI YERDE GERİYE GİTTİ

“Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, "Bir toplum, cinslerden yalnız birinin yüzyılımızın gerektirdiklerini elde etmesiyle yetinirse, o toplum yarı yarıya zayıflamış olur. Bizim toplumumuzun uğradığı başarısızlıkların sebebi, kadınlarımıza karşı ihmal ve kusurdur." sözünü yapmış olduğu çalışmalara temel almış, kadın-erkek eşitliğini sağlamak için birçok ülkeden daha önce kadınların haklarını kazanmaları için yasa düzenlemeleri yapmıştır. Ancak günümüze geldiğimizde, yürütülen yanlış politikalar sonucu ülkemizde kadınların statüsü medeniyet seviyesine ulaşacağı yerde maalesef geriye gitmiştir. Kadını yok sayan, aşağılayan, kadın yoksulluğunun artmasına sebep olan anlayış iktidarca desteklenmekte; kadınların hür ve erkekler ile eşit bireyler olduğu göz ardı edilmektedir. Ekonomik sistemin ürettiği sömürü en çok kadınları etkilemekte, iş dünyasında da kadınlar hayatta kalmak için var gücüyle çabalamak zorunda bırakılmaktadır.

ÜLKEMİZDE KADINA ŞİDDET ARTMAKTA

Ülkemizde kadına yönelik şiddet vakaları gün geçtikçe artmakta, neredeyse her gün bir şüpheli kadın ölümü gerçekleşmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşmekte, pandemiyle birlikte kadınların ev içi yükü daha da artmakta ve kadın istihdam oranları düşmektedir. Siyasette, medyada ve toplumsal yaşamda eril dil yaygınlaşmakta, bunun sonucu olarak eril anlayış adalet sistemine de sıçramaktadır. Eril adalet anlayışı ise savunmalarda mağdur kadının onurunu zedeleyecek ifadeler kullanılmasına ve verilecek cezalarda indirime gidilmesine yol açmaktadır. Biz İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanlığı olarak kadınların toplumda birey olarak var olduğu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı, kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlendiği Türkiye hayalimiz gerçekleşene dek mücadelemize devam edeceğiz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşmiş olan kazanımlarımızdan hiçbir zaman ödün vermeyeceğiz.”

Konuşmanın ardından İyi Partili kadınlar Gazipaşa Caddesini gezerek kadınlara karanfil ve maske dağıttılar. Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.