"Tüm engelli arkadaşlarımızın özel gününü kutluyorum"

DEVA Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Bozkurt, 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutladı.

"Tüm engelli arkadaşlarımızın özel gününü kutluyorum"
03 Aralık 2020 Perşembe 10:06

DEVA Partisi Merkez İlçe Başkanı Orhan Bozkurt, 3 Aralık Dünya Engelliler gününü kutladı.

Bozkurt yayınladığı mesajında, “Birleşmiş Milletler, engellilerin topluma kazandırılması ve insan haklarının tam ve eşit ölçüde sağlanması amacıyla 1992 yılında aldığı bir kararla, 3 Aralık gününü Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan etmiştir” diyerek şunları söyledi:

“Bugün ülkemizde yaşayan milyonlarca engelli vatandaşımız başta eğitim, çalışma hayatı, ulaşım ve sağlık olmak üzere birçok alanda zorlanıyor, deyim yerindeyse “engelleniyorlar”. Bugün engellilerin eğitim hakları yetersiz düzeyde karşılanabilmekte, engelli bireyler gönderildikleri eğitim kurumlarında kendi kaderine terkedilmektedir. Özel eğitim sınıflarında eğitim adına utanılacak tablolar söz konusudur.

İstihdam politikaları engellilerin iş sahibi olmasını sağlamaktan uzaktır. Kamu ve özel sektörde engelli kontenjanları doldurulamamış, serbest meslek sahibi engelli bireylerin sorunlarına yönelik olarak hiçbir adım atılmamıştır.

Şöyle ki; Ülkemizde 12 milyon engelli ve 10'a yakın engel grubu vardır. Engelliler özellikle; erişebilirlik, eğitim, sağlık, toplu taşıma ve istihdam konularında önemli sorunlar yaşamaktadırlar. Engelli bireylerin rehabilitasyon hizmetleri, yardımcı cihaz, tıbbi sarf malzemesi vb. hayati öneme sahip ihtiyaçlarının karşılanmasında sorunlar vardır. İşverenler, engelli yurttaşları istihdam etmeyi tercih etmemektedirler.

Engellilerin, yalnızca “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” gibi özel günlerle sınırlı kalacak şekilde hatırlanmaları hiç şüphesiz engellilerin sorunlarını çözmeye yetmeyecektir. Bu bir şefkât, ahlâk, empati, zor durumdakine yardım sorunu değil, bir hakkın tanınıp teslim edilmesi sorunudur. Sorun sosyo-ekonomik, politik ve kültürel alanda sağlanacak iyileşmeyle doğru orantılı olarak çözümlenebilir. Çözümün itici gücü devlet erkinin iradesi, nitelikli örgütlenme ve toplumsal farkındalığın sağlanmasıdır.

Bu vesile ile;

Biz Deva Partisi olarak Zonguldak’taki gerçeklerin ve çözümlerin farkındayız. Engelsiz bir yaşam için  halkımızın iradeyi bize teslim edeceği günü iple çekiyoruz. Tüm engelli vatandaşlarımızın özel gününü kutluyor, engellerin kalktığı, kaldırılamadığı durumlarda ise engellerin en aza indirildiği günlere hep birlikte ve el ele yürümeyi diliyoruz. Tüm halkımızı saygı ve sevgi ile selamlıyorum” (Haber Merkezi)

                                                                               

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.