Rakamlardan değil, insan hayatından bahsediyoruz

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, ‘’Cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddet ile mücadele konusunda 2020 yılında neler oldu’’ konulu basın toplantısı düzenledi.

Rakamlardan değil, insan hayatından bahsediyoruz
30 Aralık 2020 Çarşamba 17:42

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Merve Kır, ‘’Cinsiyet eşitliği ve kadına yönelik şiddet ile mücadele konusunda 2020 yılında neler oldu’’ konulu basın toplantısı düzenledi.

Kır beraberinde kadın kolları yönetim kurulu üyeleri ile birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Kadın ve çocuk hakları açısından 2020 yılını değerlendireceğiz” diyerek şunları söyledi:

“Şubat ayında;  22 kadın cinayeti ve 12 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın sözde kadına şiddetle mücadele kapsamında kurduğu aile ve dini rehberlik bürolarına başvuran kadınlara, akla ziyan tavsiyelerde bulunduğu ortaya çıktı. Basındaki habere göre; görevli kişi, şiddet nedeniyle boşanmak isteyen bir kadına “Dayanılmaz hale geldiyse, büyüklerinizle istişare edin. Biz diyoruz ki aile büyükleriyle sıkıntıyı aşmaya çalışın” diyor. Şiddete maruz kalındığında ise polisi aramak yerine “Uygun dille sebebini sorun. Çok büyük bir sorun değil bu, konuşarak çözebilirsiniz.” önerisinde bulunuyor.

TÜİK’in bu ay açıkladığı rapora göre; son 1 sene içinde evlilik oranı azalırken, boşanma oranları arttı. Geçen sene öldürülen 474 kadından 114’ü boşanmak veya ayrılmak gibi kendi hayatlarına dair karar almak isterken öldürüldü. Mart ayında; -29 kadın cinayeti ve 9 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Düşünce kuruluşu Freedom House’un hazırladığı “Dünyada Özgürlükler 2020” raporuna göre; Türkiye son 10 yılda dünya genelinde özgürlüklerin en çok gerilediği ikinci ülke oldu. Nisan ayında; -20 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Mayıs ayında;  21 kadın cinayeti ve 18 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Haziran ayında;  27 kadın cinayeti ve 23 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Temmuz ayında;  36 kadın cinayeti ve 11 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Ağustos ayında; -27 kadın cinayeti işlendi ve 23 kadın şüpheli şekilde öldü.

Eylül ayında; -16 kadın cinayeti ve 20 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.  Ekim ayında; -21 kadın cinayeti ve 8 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti. Kasım ayında;  29 kadın cinayeti ve 10 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.  Aralık ayında; -15 kadın cinayeti ve 1 şüpheli kadın ölümü gerçekleşti.

Pandemi nedeniyle zorunlu olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanan hamile işçiler, eğer yasada değişiklik yapılmazsa, 90 prim gününü dolduramadıkları için analık ödeneğinden yararlanamayacaklar.

 Ve dün bir günde üç kadın katledildi. Rakamlardan değil, insan hayatından bahsediyoruz.  Pandemiyle mücadele edilen 2020 yılı, kadınlar açısından çok daha zor bir yıl oldu. En az 297 kadın katledildi, 161 kadın da şüpheli şekilde öldü. Aldıkları göstermelik cezalarla adeta sırtları sıvazlanan katiller, can almaya devam etti. Kadınlar, en çok ateşli silahlarla, evlerinde ve sokak ortasında öldürüldü. Ölüm, kadınlara hep en yakınlarından geldi. Kadını her defasında eve hapseden, itaat etmeye zorlayan zihniyet, katillerini de üretti. Kadınların ve çocukların hayatlarını tek tipleştirmeye çalışan bu zihniyetle, ilk önce biz kadınlar hesaplaşacağız, çünkü asla ödün vermeyeceğimiz haklarımız var! Her gün yaşam çığlığını büyüten ve örgütlü gücüyle yeniden ayağa kalkan kadın mücadelesi var! Tercihimiz eşit, özgür, demokratik, adil bir yaşamdan yana… Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak; Türkiye’nin her bir köşesinde örgütleniyoruz. Hızla artan kadın üyelerimizle, her geçen gün sesimizi çoğaltıyoruz. Şiddet gören, yalnızlaştırılan kadın ve çocuklara Yaşam Hak destek hattımızla ulaşıyoruz. Onlara “Yalnız değilsin biz varız” diyoruz.

Kadın dernekleriyle kenetlenerek, örgütlü mücadelemizi büyütüyoruz. 2021 yılında, dipten gelen bir dalgayla kadınların, ülkemizin kaderini değiştireceğine inanıyor, hepinizi en içten dileklerimizle selamlıyoruz” (Şaban YILMAZ)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.