"Oturumlar hukuksuz hale gelmesin"

Zonguldak Belediyesinin 4 Ocak 2021 Pazartesi günü yapılan Belediye Meclis toplantısında, CHP’li belediye meclis üyeleri ile Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan arasında yaşanan diyalog ile ilgili CHP İl Başkanlığından açıklama yapıldı.

"Oturumlar hukuksuz hale gelmesin"
05 Ocak 2021 Salı 15:58

Zonguldak Belediyesinin 4 Ocak 2021 Pazartesi günü yapılan Belediye Meclis toplantısında, CHP’li belediye meclis üyeleri ile Belediye Başkanı Dr. Ömer Selim Alan arasında yaşanan diyalog ile ilgili CHP İl Başkanlığından açıklama yapıldı.

CHP İl Başkanı Murat Pulat yaptığı açıklamasında, “4 Ocak 2021 günü Zonguldak Belediye Meclisinde gerçekleşen oturum demokratik hakların halk adına kullanılması yönündeki her türlü engellemeyi içinde barındıran bir meclis olarak tarihe geçmiştir. Belediye Başkanının meclis üyelerimizi susturma, gerçeklerin söylenmesini engelleme çabasını hiç de yadırgamadık. Kendisini kaf dağında gören, karşısındakini aşağılayan, kibir ve ego dolu davranışlarını artık neredeyse tüm Türkiye biliyor” diyerek şunları söyledi:

“2 yıldır merkezi hükümetin projelerine ve hibelerine sırtını dayarken, belediye kadrolarını arkadaşları ile şişiren, belediyeyi daha da borçlandırarak harcadığı milyon TL’lere rağmen merdiven boyamaktan öteye bir hizmet üretmeyen,  işgal ettiği Başkanlık koltuğunda kullandığı dil ve tavırlarla insanları aşağılayan, ötekileştiren, gerilim ortamı yaratma çabası ile hem beceriksizliğini hem de ülkenin ve şehrin gerçek sorunlarını halkın gözünden kaçırmaya çalışan bir başkanımız var maalesef.

Amacına ulaşamadıkça her geçen gün temsil ettiği makama yakışmayan davranışları derinleşen sayın Başkan, görünen o ki ne şehrini ne de insanını tanıyamamış. Okumuş ama öğrenememiş. Bu kadim şehrin siyasal tecrübe ve görgüsü yüksek, emek-ekmek mücadelesinde bugüne kadar hiçbir koşulda siyaseten kutuplaşmaya fırsat vermeyen, ülkesini ve insanını seven Zonguldak halkı, ilk seçimde sayın Başkana bu tavır ve söylemlerinin karşılığını gösterecektir.

Sayın Başkan seçim kampanyası boyunca “en pahalı su Zonguldak’ta, ilk işimiz suyu ucuzlatmak olacak” diye sözler vermiştir. Ama ilk işi suya zam olmuştur. TCMB verilerine göre 2011 Ocak – 2019 Nisan ayları arasındaki 8 yılda enflasyon yüzde 120 olmasına rağmen Cumhuriyet Halk Partisi yönetimindeki belediye suya zam yapmamış, halkın cebine el uzatmamıştır.

Mecliste partimiz üyelerinin konuşmalarının önünü kesmeye çalışan, meclis üyelerimizin mesleki ve siyasi bilgi birikiminden, doğruluklarından, halkçılıklarından, devletçiliklerinden korkan bir Belediye Başkanımız var. Bu korkusunu meclisin açılışında meclis çalışma yönetmeliğine atıfla yaptığı konuşma ile ispatlayan sayın Başkan, oturum boyunca üyelerimizin sesini kısma, konuşturmama çabasında olmuşsa da bu antidemokratik, adaletsiz ve siyasi ahlaka uymayan tutumunun karşılığını kendi meclis üyesinden almıştır.

Dünkü mecliste siyaset adabından nasibini almamış, başarısız, beceriksiz, adaletsiz, halk iradesine saygısız bir yönetim gösteren Sayın Başkan, okuduğu ama anlayamadığı o yönetmelik gereği oturumda olmaması gereken kendi meclis üyesine söz bile vermiş, susturamamış, hatta partimiz üyesi meclis üyelerinin üstüne yürümesini de seyretmiştir.

Sayın Başkan şunu bilmelidir ki, bizim meclis üyelerimiz bırakın o yönetmeliği, hem siyasi nezaket kuralları içinde, hem de adabı muaşeret kapsamında başkana ve o mecliste halk adına görev alan her bir meclis üyesine sonsuz saygı göstererek, tüm Zonguldak halkı adına orada bulunmaktadır. Seslerinin kesilmesi çabası beyhudedir ve dün olduğu gibi gelecekte de bu çabalar misli ile karşılığını bulacaktır.  Sayın Başkana naçizane tavsiyemiz, önce kendi meclis üyelerine sahip çıkmasıdır. O yönetmeliği hep beraber bir okumaları, öğrenmeleri, özümseyip anlayarak meclise gelmeleri gerektiği dünkü toplantı ile ispat olmuştur. Bunu yapsınlar ki, dün yaşandığı gibi oturumlar hukuksuz hale gelmesin. 

Aradan geçen 2 yılda yaşananların en kısa özetini yapmak gerekirse Zonguldak halkı için görüntü çok nettir. Hukuksuz ve yanlış olan her olayda, her türlü demokratik ve hukuksal yolu sonuna kadar halk adına kullanacağımızdan, geri adım atmayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Kamuoyuna saygıyla iletiyoruz” (Haber Merkezi)

                                                                             

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.