“Kadınlar kendilerini güvende hissedemiyor”

İyi Parti Zonguldak İl Kadın Politikaları Başkanı Dilek Demirel, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında açıklama yaptı.

“Kadınlar kendilerini güvende hissedemiyor”
25 Kasım 2022 Cuma 15:00

İyi Parti Zonguldak İl Kadın Politikaları Başkanı Dilek Demirel, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında açıklama yaptı.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü kapsamında 81 ilde eş zamanlı açıklama yaptıklarını belirten İyi Parti Zonguldak İl Kadın Politikaları Başkanı Dilek Demirel şunları söyledi:

TÜRK KADINI LAYIK OLDUĞU ŞARTLARDA YAŞAYAMAMAKTADIR

“Bugün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü. 21. yüzyılın ilk çeyreğini geride bırakırken nüfusun yarısından fazlasını oluşturan kadınlar; hâlen pozitif ayrımcılıkla korunup kollanmaya, bu ve benzeri farkındalık günleriyle insani hakları için seslerini duyurmaya çalışmaktadırlar. Türk kadını gerek tarihimiz boyunca gerekse de milletimizin en zor günleri olan Kurtuluş Savaşı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluş yıllarında, Türk Milleti'nin ayağa kalkması için benzersiz bir mücadele vermiştir. Nitekim Gazi Mustafa Kemal Atatürk; "Dünyada hiçbir milletin kadını, milletini kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu kadınından daha fazla çalıştım diyemez." sözleri ile Türk kadınının ve gösterdiği özverinin dünya çapında örnek teşkil ettiğini işaret etmektedir. Bu takdire şayan vasıfları ve Ulu Önder'imizin kadın hakları konusundaki duyarlılığı sayesinde; haklarını pek çok dünya ülkesinden önce kazanan Türk kadını, günümüzde maalesef sosyal ve siyasi alanlarda çağa uygun tekâmüle erişemeyip layık olduğu mevki ve şartlarda yaşayamamaktadır. Ülkemizde erkek egemen sosyal bir yapıyla mücadele etmek zorunda kalan Türk kadını; hukuk nezdinde eşit haklara sahip olmasına rağmen, bugün hâlâ temelinde eğitimsizlik yatan pek çok haksızlığın mağduriyetini yaşamak zorunda bırakılmaktadır. Türk kültürünün temel taşlarından olan saygı ve hoşgörünün yerini alan şiddet olayları; günbegün etki alanını genişleterek her yaştan ve sosyoekonomik gruptan kadının kişilik haklarına, vücut bütünlüğüne yönelik tecavüzden cinayete kadar artarak devam etmektedir. Ne insani değerlere, ne akla ne de vicdana sığmayan bu duruma karşı durmak, kadınıyla erkeğiyle toplumun her ferdinin sorumluluğudur.

KADINLAR KENDİNİ GÜVENDE HİSSEDEMİYOR

2021 yılında bir gecede verilen hukuksuz kararla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmekle zaten toplumsal olarak koruyamadığımız kadın; hem hukuksal zeminde hem de şiddet yanlısı erkeklerin nezdinde açık hedef hâline gelmiştir. Kadınlar sokakta, evde, iş yerinde, kamusal veya özel alanda kendilerini güvende hissedemiyorlar. Gece gündüz fark etmeksizin yürüdüğü sokakta her an öldürülme tehlikesi altında hisseden kadınlar artık mutlu değiller ve geleceğe güvenle bakamıyorlar. 2022 yılı Ekim ayına kadar kadın cinayetlerinde önceki yıla oranla $,4 artış yaşanmış ve 280 kadın cinayete kurban gitmiştir. Bu gidişe dur demek için; Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener'in liderliğinde İYİ Parti'miz iktidara geldiğinde en kısa sürede İstanbul Sözleşmesi uygulanır hâle gelmiş olacaktır. Türk kadınını en geniş kapsamda koruyan İstanbul Sözleşmesi için bizler; "İstanbul Sözleşmesi Yaşatır!" diyoruz. Biz İYİ Parti olarak iktidarımızda; kadınların eşit olarak varlık gösterebilecekleri, kendilerini ifade edebilecekleri bir düzende; mutlu, huzurlu ve müreffeh bir Türkiye için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yerelden sorunları tespit ederek bölgesel ve ulusal sonuçlara ulaşmak ve buradan tüm kadınları ilgilendiren çözüm önerilerimizi uygulanabilir politika hâline getirmek amacıyla bir ilk olan Kadın Çalıştayları yapıyoruz. Kadına dair tüm sorunları yerelden öğrenerek ve çözümlerini üreterek geldiğimiz iktidarımızda artık; şiddet gören, öldürülen, yok sayılan, geleneksel roller dayatılan kadınlar olmayacak.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.