Günü değil esnafı kurtarın

İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen yaptığı basın açıklamasında, “Dün hükümetçe açıklanan ve de müjde diye takdim edilen duyuru aslında esnafa, iş yerlerine başınızın çaresine kendiniz bakın demektedir” dedi.

Günü değil esnafı kurtarın
27 Ocak 2021 Çarşamba 10:49

İYİ Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen yaptığı basın açıklamasında, “Dün hükümetçe açıklanan ve de müjde diye takdim edilen duyuru aslında esnafa, iş yerlerine başınızın çaresine kendiniz bakın demektedir” dedi.

Erkmen açıklamasında, “Çünkü kararla “Halkbank tarafından esnaf ve sanatkârlara kullandırılan faiz destekli kredilerin 1 Ocak – 30 Haziran arası 6 aylık taksitlerinin ödemelerinin ertelendiğini ayrıca faaliyetlerine ara verilen iş yerlerinin gelir vergisi, stopaj ve KDV beyanname verilme ve ödeme süreleri mücbir sebep denerek ertelendiği duyuruldu” diyerek şunları söyledi:

“Mücbir sebep kapsamına Lokanta, Restaurant, Kuruyemiş ve Tekel Bayileri, Spor Salonlarının niye alınmadığını merak ederken aslında bu ayrıma bile gerek kalmadan tüm esnafın kredilerinin faizsiz olarak ertelenmesi gerekirdi.

İktidarı oluşturan partiler her ne kadar ekonomiyi iyi göstermeye çalışsalarda millet perişan. Milletin derdi karnını doyurmak, esnaf ve iş yerleri için ayakta kalmak birinci öncelik. Pandemi süreci başlangıcından beri söylüyoruz. Erteleme veya bankadan kredi kullandırılarak insanları borçlandırma çözüm değil, günü kurtarmaktır. Erteleyerek belki günü kurtarabilirsiniz ama zor durumda bulunan insanlarımızı, esnaflarımızı kurtaramazsınız. Madem erteliyorsunuz niye faizi silmiyor, insanların borcunun katlanarak büyümesine sebep oluyorsunuz. İnsanlar hükümetten borç, kredi değil nakit destek istiyor. Zaten bir yıldır kapalı olan veya açık olsa bile iş yapamayan bu nedenle kapanma noktasına gelen esnaf dükkânı kapalıyken ne kazanacak ki altı ay sonra neyi ödeyecek.

İnsanlar nakdi destek bekliyor, borçların faizlerin silinmesini bekliyor, bir iki kişiye verilen milyar dolar desteklerin tüm esnafa eşit şekilde verilmesini bekliyor ve de uygulamada adalet istiyor. Her gün televizyonlarda cebinde parası olanların otellerde eğlenirken görüntülerini gördüğünde veya mitinglerde kalabalığı gördüğünde birine böyle, birine böyle uygulama olmasına, aşıda bile adaletsizliğe isyan edip, adalet içinde ve insanca yaşamak istiyor. Geç olmadan bu seslere kulak verilmesi lazım.

Yoksa bir kaç ay sonra açık kalmayan iş yerleri ve de buna bağlı işsizlik, dolayısıyla daha kötü bir tablo ile karşı karşıya geleceğimiz açıktır. Esnaf erteleme değil, kendisine ayakta kalacağı nakdi destek istemektedir. Öyleyse gelin İYİ Parti önerilerini hayata geçirip günü değil geleceğimizi kurtaralım.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.