Failler belli

Cumhuriyet Halk Partisi Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal yaptığı açıklamada, "Gerçek katilleri bulunamadı" dedi.

Failler belli
01 Şubat 2021 Pazartesi 17:00

Cumhuriyet Halk Partisi Kilimli İlçe Başkanı Erol Sarıal yaptığı açıklamada, “CHP Milletvekili, Anayasa Profesörü. 1961 Anayasası Kurucu Üyesi, Ankara Barosu Başkanı.  Türk Hukuk Kurumu Başkanı, Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucu Üyesi. Prof. Dr. Muammer Aksoy. Görüldüğü gibi Muammer Hoca Cumhuriyetçi, Aydınlanmacı, Kemalist Devrimci bir şahsiyetti. Geleceği görüyordu. Çağdaş, tam bağımsız Türkiye karşıtlığı konusunda emperyalizmle işbirliği içine giren gerici yükselişi görüyordu. Gerekli önlemleri almak için yazıyor; gençliği ve halkı yeniden örgütlüyordu. 31 Mart 1990 tarihinde ortadan kaldırıldı. Gerçek katilleri bulunamadı” dedi.

Sarıl açıklamasında, “Abdi İpekçi. Gazeteci, yazar ve aydınlanmacı.

1970’li yılların sonunda gençlik kırımına dönüşen kanlı olaylara ek olarak mezhepsel  gruplara karşı açık katliamlar başlatılmıştı.. Öte yandan dışarıda diplomatik temsilcilerimizi ve içeride, asker, polis aydın bürokratlarımızı, Sendikal ve siyasi temsilcilerimizi hedef alan cinayetler hız kazanmıştı” diyerek şunları söyledi:

“Çetin Emeç, kanlı olayların durdurulabilmesi için. Siyasal bölünmenin engellemesi gerektiğini savunuyor; ülkenin iki ana partisinin bir araya getirilmesi için görüşmeler yürütüyordu.  

Oysa 2000’li yıllarda daha ileri emperyalist hedeflere ulaşılabilmesi için ülkede kimsenin bir araya gelmesi istenmiyordu. 1 Şubat 1979 tarihinde Çetin Emeç ortadan kaldırıldı. 12 Eylül 1980 tarihinde askeri darbe gerçekleştirildi. Aydınlar öldürüldükçe kitleler suskunlaştı. Etkili konuşanlar yeniden hedef alındılar. Cumhuriyet Şehitleri nur içinde yatsınlar. Anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.” (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.