Erkmen, "Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu çözülmeli"

İyi Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, üniversite öğrencilerinin yurt ve ev kirası sorununa dikkat çekti.

Erkmen, "Üniversite öğrencilerinin barınma sorunu çözülmeli"
22 Eylül 2021 Çarşamba 15:04

İyi Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, üniversite öğrencilerinin yurt ve ev kirası sorununa dikkat çekti.

Erkmen, “Asgari ücret alan bir ailenin çocuklarını okutması, özel yurtta barındırması büyük bir problem bunun altından kalkmak ayrı bir maharet istiyor. Bu manzaralarla karşılaşınca üzülüyoruz” dedi.

Üniversite öğrencilerin kendilerine fahiş fiyatla evlerin kiralandığı yönünde yakınmaları olduğunu belirten İyi Parti Zonguldak İl Başkanı Yavuz Erkmen, şunları söyledi:

ASGARİ ÜCRET ALAN AİLENİN ÇOCUĞUNU ÜNİVERSİTEDE OKUTMASI MAHARET İSTİYOR

“Üniversiteler yüz yüze eğitime başlıyor. Yeni eğitim öğretim döneminin tüm öğrencilerimiz, velilerimiz ve öğretim görevlilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Öğrencilerin üniversitelerine gelmeye başlamasıyla şehirde hareketlilik başladı. Gerek şehrimize dışarıdan gelen gerekse şehrimizden başka vilayetlere giden öğrenci kardeşlerimiz ve velileri son zamanlarda yoğun bir uğraş içerisindeler. Burada gönlümüzün arzu etmediği ve gördüğümüz zaman vicdanımızın sızladığı manzaralarla karşı karşıya kalıyoruz. Bir taraftan hayat pahalılığı insanları ezmiş durumda. Şuanda Türkiye’de çalışan toplam nüfus içerisinde yüzde 70’e yakın kişi asgari ücret düzeyinde ücret alıyor. Asgari ücret alan bir ailenin çocuklarını okutması, özel yurtta barındırması büyük bir problem bunun altından kalkmak ayrı bir maharet istiyor. Bu manzaralarla karşılaşınca üzülüyoruz. Onun için diyoruz ki; her şeyden önce gençlere yurt konusunda yardımcı olunması ve devlet olarak sosyal devlet olmanın gerekliliği olarak mutlak suretle yurtların karşılanması gerekiyor.

DEVLET OLARAK GENÇLERE SAHİP ÇIKMAMIZ GEREKİYOR

Şuanda bir öğrencinin devlete bir aylık kalma, yeme, içme ve barınma gibi tüm ihtiyaçları dahil ne kadara mal oluyorsa yurda yerleştirilmeyen gençlere o kadarlık bir nakit yardımının yapılmasını istiyoruz. Herhangi bir kesintiye tabi olmaksızın, vergi veya harç olmaksızın nakit olarak o öğrencilere karşılıksız verilmesini arzu ediyoruz. Devlet bir taraftan öğrenciye Kredi Yurtlar vasıtasıyla burs veriyor ama okullar biter bitmez Kredi Yurtlar Kurumu o bursların peşine düşüyor. Öğrenci üniversitesini bitirdikten sonra herhangi bir işe girmemiş, eline üç kuruş para geçmemiş sen ondan “benden aldığın bursu öde” diye peşine düşüyorsun icraya veriyorsun arkasından da yapılandırma yasası çıkartıp diyorsun ki “gel bunu yapılandır borcunu öde.” Bunlar sosyal devlet ilkeleriyle bağdaşmıyor. Onun için büyük devlet olmanın, sosyal devlet olmanın gereği öğrencilerimize her halükarda yurt yaparak onların barınma sorunlarını çözmek gerekiyor. O çocukları başkaların kucağına atmamamız gerekiyor. Aksi takdirde devlet olarak sahip çıkılmadığı zamanda o çocuklar bu sefer daha farklı bir takım kesimlerin eline düşüyor yarın öbür günde karşımıza farklı şekilde geliyorlar. Onun için devlet olarak bizim o gençlere sahip çıkmamız gerekiyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ EV KİRALARININ YÜKSEK OLMASINDAN ŞİKAYETÇİ

Bugün gençlerle konuştuğumuz zaman yakındıkları bir başka konu var o da hayat pahalılığı, hayat pahalılığının yanında özellikle dışarıdan gelen öğrenciler kendilerine biraz daha fahiş fiyatla ev kiralarının yapıldığı yönünde yakınmaları oluyor. Bunun için biz Zonguldak’ın her köşesinde olan ve öğrencilere evini kiraya veren vatandaşlarımıza seslenmek istiyoruz; bu çocuklar şehrimize okumaya geliyorlar. Onların ailelerinin yerine kendilerini koysunlar. Kendi çocukları gidip bir başka yerde ev tutup yaşamlarını sürdürmeye kalktıkları takdirde kendileri neyle karşılaşıyorlarsa şuanda kendilerinin yanına gelen gençleri de o şekilde görmeleri lazım. Düne kadar 300-500 lira olan ev kirası bir anda 1000-1500 liraya çıkartmak pek insafla bağdaşmıyor. Veya dün 2-3 liraya sattığı ürünü bugün 5 liraya satmak yakışmıyor. Onun için hepimiz elimizi vicdanımıza koyacağız. Sabit gelirle yaşamak zorunda kalan ailelerin bu zorluklar içerisinde çocuklarını nasıl okuttuklarını nasıl geçindirdiklerini de hepimizin düşünmesi lazım. Daha vicdanlı olmak suretiyle öğrencilerimizin, gençlerimizin yanında yer alalım. Aksi takdirde bu çocuklar maddi nedenlerle okuyamıyor ve üniversiteyi bırakıp gidiyor. Gençlerimizi zor durumda bırakmayalım.” Haber: Seçkin KIRARSLAN

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.