Doğru sanayi politikaları üretim ve istihdamı arttırır

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesi üzerine bir konuşma yaptı.

Doğru sanayi politikaları üretim ve istihdamı arttırır
18 Kasım 2020 Çarşamba 17:00

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 2021 yılı bütçesi üzerine bir konuşma yaptı.

Doğru sanayi politikaları ile üretim ve istihdamın arttırılacağına vurgu yapan Ünal Demirtaş, Filyos Limanı, Kdz. Ereğli’deki tersaneler bölgesi ve Alaplı ve Devrek İlçelerinin yatırım teşvik derecelerinin arttırılması ile ilgili önemli konulara da değindi.

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, konuşmasında şunları ifade etti;

EKONOMİDE KRONİKLEŞMİŞ SORUNLAR VAR!

“18 yıldır uygulanan yanlış ekonomik politikalar özellikle de tek adam rejimiyle zirve yapmıştır. Ekonomimizin yapısal ve kronikleşmiş sorunları vardır. Ekonomimiz üretim ve istihdam artışı sağlayamamaktadır. Sanayicimiz ithalat yapmadan tamamen yerli girdilerle üretim yapamamaktadır.18 yıldır uygulanan yanlış ekonomi ve sanayi politikaları sonucu ülkemizde sanayi sektöründe üretim ve nitelikli iş gücü planlaması olmayan, hammadde ve ara mal girdilerinde dışa bağımlı, enerji ve hammadde maliyetleri yüksek, kapasite kullanım oranı  % 60-70’lerde kalan, katma değeri yüksek, orta ve yüksek teknoloji ürünler üretemeyen, kârlılığı düşük, istihdam sağlayamayan, âdeta montaj sanayisine dayalı yanlış bir sanayi modeli oluşturulmuştur.

ALAPLI VE DEVREK’İN YATIRIM TEŞVİK DERECELERİ YÜKSELTİLMELİ!

Uygulanan yanlış ekonomi ve sanayi politikaları ülkede ekonomik buhrana yol açtığı gibi Zonguldak’ta da büyük sorunlara yol açmıştır. Şu anda Zonguldak ekonomisinde büyük bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Zonguldak ekonomisi son on sekiz yılda sürekli daralan, üretim ve istihdam artışı sağlayamayan bir ekonomi hâline dönüşmüştür. Bu anlamda Zonguldak’ta yatırım teşvik politikaları yanlış uygulandığı için Zonguldak’a yatırımcı ve sanayici gelmemiş, üretim ve istihdam daralmıştır.

Bu yıl uygulamaya konulan hiç değilse ilçe bazlı yatırım teşvik sistemi bir nebze de olsa Zonguldak’ın mağduriyetlerini giderebilir. Bu anlamda Gökçebey ve Kilimli ilçelerinin yatırım teşvik derecesinin yükseltilmesi yerinde olmuştur ancak eksik olmuştur. Özellikle Alaplı, Devrek ilçelerimizin de yatırım teşvik derecesinin yükseltilmesi gerekmektedir. En kısa zamanda özellikle Alaplı ve Devrek ilçelerimizin de yatırım teşvik derecesinin yükseltilmesini talep etmekteyiz.

FİLYOS LİMANINDA HAKSIZ REKABET VAR!

Konuşmasında Filyos Limanı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Ünal Demirtaş şunları ifade etti;

“Filyos Limanı ve Endüstri Bölgesi Projesi, Batı Karadeniz ve ülke ekonomisi açısından son derece önemli bir projedir. Sadece Filyos Limanı ve altyapısı için 2 milyar TL gibi bir harcama yapılması planlanmıştır ancak hiçbir ihale yapılmadan Filyos Endüstri Bölgesi yönetici şirketi olarak Varlık Fonu yöneticisi Fuat Tosyalı’nın sahibi olduğu Tosyalı Holdinge verilmiştir. Bu durum Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde büyük bir rahatsızlık ortaya çıkarmıştır. Öte yanda kamuoyunda Filyos Limanı üstyapı ve liman işletmeciliğinin de Tosyalı Holdinge verileceği konuşulmaktadır. Bu doğru mudur? Oysa bölge sanayicileri tarafından, Filyos Limanı işletmeciliğinin kamu tarafından yürütülmesinin daha doğru olacağı düşünülmektedir. Filyos’ta Tosyalı Holdingin otomotiv ve beyaz eşya sektörüne yönelik yassı sac mamul üretecek fabrika kuracağı ifade edilmiştir. Oysa Tosyalı Holdingin yapmayı planladığı bu tür ürünleri Ereğli’de birçok fabrika üretmektedir. Bu sebeple, Tosyalı Holdingin yapmayı planladığı bu fabrika bölgede büyük bir haksız rekabete yol açacaktır. Bu anlamda, Filyos’ta haksız rekabete yol açmayacak orta ve yüksek teknoloji ürünleri üretmek için yatırım yapacak şirketleri Filyos’a çekmek için bir planınınız var mıdır? Varsa nedir?” (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.