"Avukatlar bağımsız, özgür ve tarafsızdır"

CHP Zonguldak Milletvekili Avukat Ünal Demirtaş, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde, Avukatların sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

"Avukatlar bağımsız, özgür ve tarafsızdır"
05 Nisan 2021 Pazartesi 15:34

CHP Zonguldak Milletvekili Avukat Ünal Demirtaş, 5 Nisan Avukatlar Günü’nde, Avukatların sorunlarını TBMM gündemine taşıdı.

Avukatların sorunlarının araştırılması için bir meclis araştırma önergesi veren CHP’li Demirtaş, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün yanıtlaması istemi ile bir soru önergesi de verdi.

aptığı yazılı açıklamada “Savunma hakkının dokunulmazlığı ile yargının bağımsızlığına inan, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi tüm meslektaşlarımın Avukatlar Günü’nü kutluyorum” diyen CHP’li Demirtaş, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na sunduğu önergesinde de şunları ifade etti;

“Avukatlar tarih boyu köle kullanmadılar ama hiçbir zaman efendileri de olmadı. Avukatlar, bağımsız, özgür ve tarafsızdır. Avukat; savunma hakkının temsilcisi, yargının üç sacayağından biridir. Adaletin tecelli etmesinin temel unsurlardan biri olan bağımsız ve özgür icra edilen avukatlık mesleği, demokratik hukuk devletinin olmazsa olmasıdır. Yargı sisteminin ağır sorunları var. Avukatlar da,  yargı sistemimizde ki maalesef bu giderek derinleşen yapısal ve zihinsel sorunlar nedeniyle gün geçtikçe çözülemez hale gelen ağır sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Ülkemizde avukatlık, özellikle Ak Parti iktidarlarının hukuk devleti ilkesini zedeleyen siyasal kararları ve yargıya müdahaleleri sonucunda, bağımsızlıkları ve özgürlükleri elinden alınmaya ve iktidar tarafından sindirilerek baskı altında tutulmaya çalışılan,  ekonomik sorunları karşısında yalnız bırakılan ve itibarı ve saygınlığı da günden güne azaltılmaya çalışılan bir meslek grubu haline getirilmiştir. Avukat sayısı yıldan yıla yükseliyor. Son 20 yılda, ülkemizin dört bir tarafına avukatlık mesleğine yönelik planlama yapılmadan hukuk fakülteleri açılmıştır. Hukuk fakültelerindeki öğrenci sayıları son derece yüksektir. Hukuk fakültesi sayısının çoğalması ile birlikte eğitim kalitesi de düşmüştür. Mezun olan öğrencilerin adliye ve büro stajlarında yaşadıkları çok sayıda zorluk bulunmaktadır. Avukatlık büroları kapanıyor. Paralel baro yargıyı ele geçirme çabasıdır. Avukatlık sürdürülebilir olmaktan çıktı.Kamu avukatlarının mali ve özlük hakları düzeltilmeli. Savunma hakkı görmezden gelinemez”

CHP Zonguldak Milletvekili Avukat Ünal Demirtaş, Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemi ile soru önergesi de verdi. (Haber Merkezi)

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.