"Avukatlar ağır ekonomik sorunlarla karşı karşıya"

CHP Zonguldak Milletvekili Avukat Ünal Demirtaş, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

"Avukatlar ağır ekonomik sorunlarla karşı karşıya"
04 Nisan 2022 Pazartesi 20:31

CHP Zonguldak Milletvekili Avukat Ünal Demirtaş, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.
 Avukatların yargının üç sacayağından biri olduğunu vurgulayan Ünal Demirtaş; “ Avukat, savunma hakkının temsilcisi, yargının üç sacayağından biridir. Avukatlık mesleği bu yönü ile demokratik hukuk devletinin olmazsa olmazlarından biridir” dedi.
CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş mesajında şunları ifade etti;
“Bir toplumu bir arada tutan en önemli unsur adalettir. Toplumsal düzeni sağlamak için konulan hukuk kurallarının temel amacı adaletin sağlanmasıdır.  Adaletin tesisinde ise avukatlar çok önemli bir görevi yerine getirir. Avukatlar, yargının üç sacayağından biri olan savunma hakkının temsilcisidir. Savunma hakkı, adil yargılamanın temelidir. Bu nedenle bireylerin ve toplumun adalet arayışında ilk başvurdukları kişiler avukatlardır. Avukatların mesleklerini hiçbir baskı olmadan, özgürce yapabilmeleri, hukuk ve yargıya güvenin tesis edilmesi açısından  çok büyük önem taşımaktadır.
Ancak bugün ülkemizde hukuk kuralları teker teker yok edilmektedir. Güçler ayrılığı ilkesi ortadan kaldırılmakta, yargı tek adam rejiminin baskısı altında adaletten uzaklaştırılmaktadır. 2020 yılında ise baroları bölüp parçalayarak, “Paralel Barolar” oluşturan düzenleme,  avukatları ve bağımsız baroları vesayet altına almak amacı ile getirilmiştir. 
İktidarın vesayet baskısı ile uğraşan avukatlar bir yandan da ekonomik olarak ayakta kalma mücadelesi vermektedir. Türkiye Barolar Birliği’nin 31.12.2021 tarihi verisine göre; ülkemizde 160 bin 651 avukat bulunmaktadır.  Ülkemizin dört bir tarafına plansızca hukuk fakülteleri açılması avukat sayılarında bir patlama yaşanmasına neden olmuştur. Hukuk fakültesi sayısının çoğalması ile birlikte eğitim kalitesi de düşmüştür. Mezun olan öğrencilerin adliye ve büro stajlarında yaşadıkları çok sayıda zorluk bulunmaktadır. Stajlarının tamamlanmasının ardından mesleğe başlayan avukatlar, staj döneminde yaşadıklarından çok daha ağır koşullar altında ve düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalmaktadır. Avukat sayısı da öğrenci sayısındaki artışa bağlı olarak yıldan yıla yükselmektedir. 
Bugün avukatlar ağır ekonomik sorunlarla karşı karşıyadırlar. Yıldan yıla kontrolsüz olarak artan avukat sayısı nedeniyle, bugün ihtiyaçtan çok daha fazla avukat bulunmaktadır. Avukat sayısındaki bu yükseklik, ekonomik olarak daha güçlü durumda olanın daha fazla hak ve söz sahibi olduğu bir haksız rekabet ortamını ortaya çıkarmaktadır. Öte yandan avukat sayısı kontrolsüz şekilde büyük bir artış gösterirken, son yıllarda yapılan uygulamalarla, sadece avukatlar tarafından yapılması gereken mevcut iş alanları daraltılmakta ve avukatlara yeni iş alanları yaratılamamaktadır. 
Bu nedenle adaletin tesisinde vazgeçilmez yeri olan avukatların ekonomik olarak yaşadıkları sorunların önüne geçilmesi için biran önce gerekli düzenlemeler yapılmalı, avukatları vesayet altına alan tüm uygulamalara son verilmeli, avukatlık mesleğinin bağımsız ve özgür şekilde yapılabilmesinin koşulları oluşturulmalıdır. Ancak bu şekilde hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi mümkün olacaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle savunma hakkının dokunulmazlığı ile yargının bağımsızlığına inanan demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nin güvencesi tüm meslektaşlarımın 5 Nisan Avukatlar Gününü kutluyorum" (Haber Merkezi)

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.