SİGARA İÇME YASAKLANSIN


Şaban YILMAZ

Şaban YILMAZ

Okunma 17 Kasım 2020, 11:18

Sigara içme yasaklansın. Yasaklanmalı. Açık alan dahil.

Sigara korona virüs ile mücadele de çok yayılmasına vesile oluyormuş. Yayılmasına etken deniliyor. Özellikle sokakta içilmesin.

Halka da zarar verilmesin. Sigara içme yasağı açık alanlara yayılsın.

Bugün için sigara yasağı ile ilgili pek çok detay vereceğiz. Özellikle hekimler bu konuyu destekliyor. Yazımızın devamında sigara ve maske bir arada olmayacağı ifade ediliyor. Bize göre de çok önemli değerlendirme. Sigara ile belli bir süre en azından  açık havada içimi yasaklansın.

Daha korunaklı kimseye zarar vermeyecek yerlerde sigara içimi yapılabilir. Halk arasında olmamalı. Kendilerini zehirleyenler, hiç olmazsa başka kimselere zarar  vermesin.

HEKİMLERDEN SİGARA İÇME KISITLAMASINA DESTEK

Covid vakalarından ölüm sayısının son zamanlarda 90’ın üzerine çıkması bu virüse karşı alınan önlemlerde daha sıkı uygulamalara gidilmesine neden oldu biliyorsunuz.

Şimdi neredeyse tüm ülkede sokaklarda, duraklarda, parklarda sigara içmek yasak!

Aslında iyi bir uygulama, böylece sigarayı bırakanların da sayısında artış olacaktır”

Yaşlılar için de kısıtlamalar geldi, bu kısıtlamalar da halk arasında olumlu karşılandı.

Alınan kararlar için çeşitli olumsuz olumlu eleştiriler her kesimden de geliyor

TÜSAD Tütün Kontrolü Çalışma Grubu tarafından yapılan değerlendirmede, genelge emirlerini uygulanabilir kılmak, iş birliğini, başarısını artıracak ve gelebilecek tepkileri azaltmak için önerilerde bulunuldu. Bunu bir ulusal uzmanlık derneği olarak yükümlülüğü olarak kabul eden TÜSAD, önerilerini şöyle sıraladı:

SİGARA BU DÖNEMDE DAHA DA ZARARLI

“Pandemi döneminde sigara kullanımının, hem aktif hem pasif içicilere olan olumsuz etkileri nedeniyle Covid-19 hastalığına yakalanma sıklığının ve hastalık şiddetinin fazla olması bilimsel kanıtlıdır. Bu dönemde sağlıklı yaşam önerilerinin başında yer alan ‘dumansız ortam’ vurgusunun daha ön planda olması, Covid-19 riskini azaltmak adına sigarayı bırakmanın büyük ve önemli bir motivasyon unsuru olarak kullanılması uygulamayı güçlendirip başarısını arttıracaktır. Pasif duman maruziyetinde özellikle çocuklar, hamileler, engelliler, kronik hastalığı olan bireyler toplumun korumasına muhtaç olan bir gruptur. Tüm toplumun bu konuda sorumluluğu vardır.”

DUMANSIZ HAYAT BİLİNÇLİ TERCİH OLMALI

“En önemlisi korona virüsünden korunmak ya da bir başkasını korumak için konfor fedakarlığı yaparak maske takarken, hem kendi hem de çevresinin sağlığına zarar veren sigara kullanımının oluşturduğu tezat vatandaşlarımızın malumudur. Son dönemde maalesef pandemi gölgesinde kalmaya mahkum olan tütün kontrolünün gereği, yine pandemi nedeniyle bir kez daha açığa çıkmıştır. Tüm çabalara rağmen bulaşması kolay, ağır seyretme ve ölüm riski olan Covid-19 pandemisinde, sağlıklı yaşam önerilerinin başında yer alan dumansız hayatın vatandaşlarımızın bilinçli tercihi olmasını diliyoruz.”

Bu arada denetim konusunda da sorunlar yaşanabileceğini belirten hekimler, şu noktaya dikkat çekti: “Denetleme konusunda bir dönem çok aktif görev yapan tütün kontrol birimlerinden devam edebilenlerin kısıtlı sayıda olması, pandemi nedeniyle tütün kontrolü için görevlendirilen çalışanların farklı görevlerde bulunmaları konuya hakim iş gücünü sınırlamaktadır. Bu konuda destek olması planlanan kolluk kuvvetlerinin tütün kontrolü ve dumansız hava sahası mevzuatı hakkında bilgi ve eğitim sahibi olmaması da genelge emirlerinin hızlı ve etkin uygulanmasına sebep olabilir.”

‘BİLİNÇLİ YANLIŞ YORUMLAR’ YAPILABİLİR

Güncel mevzuatın halka doğru bir şekilde açıklanamaması halinde ‘bilinçli yanlış yorumlara’ yapılabileceğine dikkat çeken hekimler, bunu şöyle açıkladı:

“Örneğin; bu genelgenin uygulamadaki diğer kapalı alan kısıtlamalarının devamı değil de, alternatifi olarak yorumlanması riski doğabilir. Bu şekilde kafe ve benzeri yerlerin yeni uygulamada sigara tüketiminde sığınma yerleri olması dumansız hava sahasıyla ilgili çok kıymetli çalışma ve sonuçlarını silebilir. Pandemi nedeniyle ticari faaliyetleri zaten sıkıntılı olan bu işletmelerin bu dönemde denetlenmesi ve gerektiğinde ceza uygulanması çok tepki alacağı için tercih edilmeyebilir. Bu denetimlere yeterli ekip ve zaman ayrılamaması da diğer bir sorun.”

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.